Policja Wielkiej Brytanii pokazuje się na pirackich stronach

Władze Wielkiej Brytanii od dawna walczą z piractwem. Najnowszym pomysłem, mającym na celu odstraszenie osób, które pobierają nielegalnie materiały z sieci, jest pokazanie baneru policji na stronach umożliwiających piractwo.

Po wejściu na taką stronę wyświetla się baner, na którym widnieje napis (w wolnym tłumaczeniu)" "Ta witryna została zgłoszona policji. Proszę zamknąć stronę przeglądarki z tą witryną. Dział do walki z przestępczością intelektualną". Baner ten pojawia się w miejscu, gdzie zwykle na danej stronie widnieje reklama. Za jego wprowadzenie odpowiada wspomniany dział policji, którego pełna nazwa brzmi City of London Police’s Police Intellectual Property Crime Unit (PIPCU). Udostępnił on także listę domen łamiących prawa autorskie. Osoby, które po otrzymaniu ostrzeżenia nie zamkną strony, a będą pobierać z niej pliki, mogą zostać namierzone przez policję.

Policja Wielkiej Brytanii pokazuje się na pirackich stronach

Poważną komplikacją dla wprowadzenia tego planu w życie może być AdBlock oraz inne tego typu dodatki blokujące reklamy. PIPCU nie zdradza, co nastąpi po namierzeniu osoby pobierającej nielegalnie treści, zasłaniając się dobrem operacji.