Policja blokuje komputery z Windows! Spokojnie...to tylko nowa wersja wirusa Weelsof

Serwis Policja.pl ostrzega przed nową wersją wirusa Weelsof. Wykorzystywany one jest przez cyberprzestępców podszywających się pod Policję.

Nowe zagrożenie dla internautów, czyli kolejna wersja wirusa Weelsof, atakuje komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows. Aby doszło do zainfekowania użytkownik musi wejść na odpowiednio spreparowaną stronę internetową, lub otworzyć niebezpieczny załącznik wiadomości e-mail.

Na ekranie skutecznie zaatakowanego komputera pojawia się wiadomość o jego zablokowaniu (blokada działa również po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym), którą uwiarygodnić ma znajdujące się w niej również logo Policji z nazwą miasta Sępólno Krajeńskie i zdjęcie Komendanta Głównego Policji. Ponadto dodatkowa informacja ostrzega o przejęciu kontroli nad kamerką internetową i nagrywaniu obrazu.

Aby pozbyć się tego problemu ofierze proponowane jest wniesienie pewnej opłaty (od 200 do 500 zł) m.in. w systemie UKASH.

Oczywiście opisane działania nie mają nic wspólnego z działaniami Policji. Co w takim razie robić?

W informacji prasowej policji czytamy:

"Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się "intruza" jest uruchomienie komputera z płyty zawierającej aktualne oprogramowanie antywirusowe (do uzyskania za darmo ze stron producentów) i przeskanowanie komputera z usunięciem zdiagnozowanych problemów bądź przywrócenie kopii zapasowej systemu zrobionej przed infekcją. Pomaga również całkowita reinstalacja systemu.

Ostrzegamy użytkowników zarażonych komputerów, że ewentualne dokonanie wpłaty i uzyskanie kodu nie gwarantuje odblokowania komputera."