Policja oszczędza na laptopach

Polska Policja szuka oszczędności gdzie się da. Z tego powodu rozpisała przetarg na... wynajem laptopów. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy Policja nie zakupi nowego sprzętu tylko go wypożyczy.

O całej sprawie pisze dziennik "Rzeczpospolita". Policja chce aby kontrahent, który wygra przetarg, udostępnił jej laptopy na 4 lata. Roczny koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na 3,7 mln zł.

W przenośne komputery mają zostać wyposażeni przede wszystkim policjanci dochodzeniówki. Notebooki dostaną także funkcjonariusze drogówki oraz dzielnicowy. Jak do tej pory do rąk Policji trafiło tysiąc laptopów. Docelowo, liczba przenośnych komputerów ma wynosić około 12 tys.

Na pytanie dziennikarza "Rz" czy po czterech latach, gdy sprzęt będzie oddany i zutylizowany zapisane na laptopach dane będą bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce, podinspektor Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji odpowiedziała, że w ofercie zastrzeżone jest oddawanie sprzętu bez twardych dysków. Policja ma sama kasować ich zawartość albo fizycznie niszczyć dyski.