Policja sprawdzi zawartość komputerów bez nakazu

Policja otrzymała nowe uprawnienia, zgodnie z którymi może sprawdzić zawartość każdego komputera i to bez nakazu. Europejscy ministrowie podkreślają, że to dopiero początek prac nad nowymi przepisami. Równocześnie policja zapewnia, że na celowniku znajdą się "jedynie osoby podejrzane o popełnienie przestępstw komputerowych oraz związanych z pedofilią".

Co jeszcze może policja?

Jeśli chcesz poznać inne uprawnienia policji oraz nowej międzynarodowej komórki zwalczającej przestępczość gospodarczą, zapoznaj się z artykułem "Policja będzie kontrolować" w magazynie PC World 2/2009.

Patrz też: "Dramat: 'Wpadła do mnie rano policja - co mam robić?'"

W oświadczeniu Rady UE dotyczącym porozumienia czytamy, że "nowa strategia zachęca policję do korzystania z możliwości zdalnego wyszukiwania". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii określiło już zasady korzystania z takich metod. Przede wszystkim każde "zdalne śledztwo" musi być zatwierdzone przez Głównego Komendanta Policji.

Według zapewnień wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Barrota, nowy sposób walki z wirtualnymi przestępcami w efekcie udoskonali współpracę państw UE i podniesie jej efektywność.

Na podstawie nowych przepisów policja może korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, które przekazuje informacje na temat treści e-maili, jak i przeglądanych stron internetowych oraz monitoruje sieci bezprzewodowe.

"W przypadku śledzenia informacji na dyskach przypomina to zakładanie podsłuchu na telefon. Tam również policja w ramach prowadzonych działań sprawdza osoby podejrzane. Informacje zdobyte w ten sposób służą jedynie policji. Oczywiście w obydwu przypadkach, podsłuchu na telefonie czy sprawdzania dysku, użytkownik o niczym nie wie" - mówi podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Na podstawie rozporządzenia akt. 2000 brytyjska policja już teraz ma zdalny dostęp do komputerów. Odbywa się to w ramach akcji "zapobiegania i wykrywania poważnych przestępstw". Rzecznik Związku Głównego Policji (ACPO) przyznał gazecie "The Times", że policja przeprowadziła już 194 podobnych operacji.

Czytaj więcej: Policja sprawdzi co masz w komputerze