Policja wkracza do siedziby operatora KaZaA

Przedstawiciele organizacji Music Industry Piracy Investigations w asyście australijskiej policji dokonali rewizji w siedzibie firmy Sharman Networks, operatora sieci KaZaA. Przeszukano również mieszkania szefów firmy, lokal zajmowany przez blisko współpracującą z Sharman Networks firmę Brilliant Digital Entertainment, dwa uniwersytety oraz siedziby kilku dostawców usług internetowych.

Akcja miała na celu zdobycie dowodów, które zostaną wykorzystane w procesie, wytoczonym Sharman Networks przez koncerny muzyczne.

Przeszukań dokonano w stanach Queensland, Nowa Południowa Walia oraz Victoria. Oprócz głównej siedziby firmy Sharman Networks (operatora najpopularniejszej w tej chwili sieci bezpośredniej wymiany plików KaZaA), przeszukano także dom szefa firmy Brilliant Digital Entertainment Kevina Burmeistera oraz Phila Morle'a dyrektora technicznego Sharman Networks. Przedstawiciele Music Industry Piracy Investigations oraz policjanci wkroczyli również do uniwersytetów Monash, Queensland i Nowej Południowej Walii, a także do siedzib czterech operatorów internetowych - w tym firmy Telstra, największego australijskiego ISP.

Zobacz również:

  • Samsung pozwany? Chodzi o brak ładowarek

Przeszukania są najprawdopodobniej elementem prowadzonego od ponad pół roku dochodzenia przeciwko operatorowi KaZaA - rzecznik Music Industry Piracy Investigations powiedział, że rewizje dostarczą dowodów na to, że Sharman Networks łamie obowiązujące w Australii przepisy antypirackie. Przedstawiciele firmy tłumaczą z kolei, że takie akcje to jedna wielka pomyłka - ich zdaniem australijskie władze "marnują czas i pieniądze rozpatrując sprawę, który już dawno ostatecznie rozstrzygnęły sądy w USA i w Holandii". Chodzi tu o werdykty w sprawach przeciwko operatorom P2P - jak do tej pory, sądy konsekwentnie orzekają, iż operator sieci peer-to-peer nie może być obwiniany za to, że użytkownicy tej sieci nielegalnie kopiują pliki.