Policyjne gadu-gadu ratuje życie samobójcy

Komunikator gadu-gadu przyczynił się do uratowania mieszkańca Niemiec, który postanowił targnąć się na swoje życie.

W dniu wczorajszym zastępca komendanta policji ze Zduńskiej Woli - podinsp. Zbigniew Polek - otrzymał za pomocą policyjnego komunikatora gadu gadu informację od pewnej kobiety, która podejrzewała, iż jej znajomy z niemieckiego miasta Frankenthal planuje samobójstwo (miał się jej zwierzyć na ten temat podczas prowadzonej wcześniej przez Internet korespondencji).

Informacja nie została zbagatelizowana i natychmiast przekazano ją oficerowi kontaktowemu ds. wymiany informacji operacyjnych Policji działającemu w wydziale wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi, który następnie skontaktował się z Oficerem Łącznikowym polskiej Policji na terenie Niemiec uruchamiając jednocześnie procedury dotyczące współpracy międzynarodowej przez Biuro SIRENE w KGP. Tak szybko przeprowadzona akcja przyniosła szczęśliwe rozwiązanie - niemieckim funkcjonariuszom, którzy dotarli pod ustalony przez polskich policjantów adres, udało się zapobiec tragedii (mężczyzna znajdował się w bardzo złym stanie psychicznym, przyznał się do zamiaru popełnienia samobójstwa).

Warto nadmienić, że polskie Biuro SIRENE (skrót z ang. SUPPLEMENTARY INFORMATION REQUEST AT NATIONAL ENTRIES - wniosek o informacje uzupełniające na wejściach krajowych) działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu i w możliwie najkrótszym terminie odpowiada na wszystkie zapytania innych państw członkowskich, przesyłane za pośrednictwem własnych biur SIRENE - pełni funkcję punktu kontaktowego dla innych partnerów z obszaru Schengen.


Zobacz również