Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Czy osoba podejrzewająca, że ukradziono jej mp3 lub pendrive'a powinna zgłosić się na najbliższą komendę Policji? Jakie dokumenty należy przygotować?

Osoba okradziona powinna zawsze zgłosić się do jednostki Policji i poinformować o kradzieży sprzętu. Każdy sprzęt, który ma numery seryjne zostanie zarejestrowany w policyjnej bazie rzeczy utraconych i tym samym zwiększa się szanse na jego odzyskanie. Należy posiadać dowód zakupu (fakturę, rachunek) i podać nr seryjny rzeczy skradzionej. Policjanci nawet podczas zwykłego legitymowania sprawdzają przedmioty, które ma przy sobie osoba legitymowania i jeśli okaże się, że np. telefon lub mp3 jest w naszym zainteresowaniu jako rzecz utracona to zostaje ta osoba zatrzymana, a sprzęt może wrócić do właściciela. Swoją drogą po zgłoszeniu kradzieży przedmiotu Policja prowadzi postępowanie i w zależności od jego wartości postępowanie w sprawie wykroczenia lub przestępstwa. Na pewno opłaca się zgłosić kradzież sprzętu, bo jeśli widnieje w bazie rzeczy utraconych to zwiększone są szanse na odzyskanie.

Jakie inne, poza zwykłą ostrożnością, środki zapobiegawcze można podjąć przed kradzieżą?

Policjanci zawsze apelują, żeby zrobić listę rzeczy wartościowych, które np. ma się w mieszkaniu. Można te przedmioty oznaczyć po swojemu, zrobić zdjęcia opisać i taką listę schować w mało dostępnym miejscu. W przypadku kradzieży z mieszkania można będzie łatwiej zidentyfikować te przedmioty np. po zabezpieczeniu różnych rzeczy ze złodziejskiej dziupli itp.

Biura Rzeczy Znalezionych i serwisy społecznościowe - ostatnia deska ratunku

Jeśli zgubimy cenny dla nas przedmiot i wyczerpiemy możliwości fizycznego poszukiwania zguby w okolicy, warto będzie zajrzeć również do internetowych biur rzeczy znalezionych. Ogłoszenia ze zgubionymi przedmiotami czy zwierzętami można umieszczać chociażby na stronach biuro-rzeczy-znalezionych.net, zgubione-znalezione.org czy utracone.pl.

Dodatkowe możliwości odnalezienia zguby pojawiają się gdy przeszukamy fora internetowe czy grupy tematyczne w serwisach społecznościowych związanych z interesującą nas okolicą. Na przykładowym gronie osiedla Stara Miłosna w serwisie grono.net znajdujemy aż trzy ogłoszenia dotyczące zgubionych przedmiotów:

Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Grono "Stara Miłosna" w grono.net - tematów o zgubionych przedmiotach jest sporo

Czasem wydaje się, że szansa na odnalezienie przedmiotu w sieci jest niewielka. Warto jednak próbować - często możemy bardzo pozytywnie się zaskoczyć.