Połowa polskich mikrofirm nie wie, co to chmura

Dla większości drobnych, krajowych przedsiębiorców tzw. przetwarzanie danych w chmurze to wciąż „skomplikowana niewiadoma”, w wyniku czego nadal korzysta z niej niewielu - wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Dla większości drobnych, krajowych przedsiębiorców tzw. przetwarzanie danych w chmurze to wciąż „skomplikowana niewiadoma”, w wyniku czego nadal korzysta z niej niewielu - wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Tylko mniej niż połowa z badanych firm (dokładnie 43,6 proc.) spotkała się z pojęciem "cloud" lub przetwarzania danych w chmurze. Z rozwiązania korzysta zaledwie niewiele ponad 10 proc. firm używających Internetu. Za to wśród przedsiębiorców korzystających z chmury, zdecydowana większość dostrzega korzyści z takiego rozwiązania (prawie 95 proc.) niż zagrożenia (27,9 proc.).

Szczególnie dobrze odbierane jest przed firmy bezpieczeństwo danych (60 proc.), łatwość obsługi (50,9 proc.), wydajność i niezawodność (49,5 proc.), które wynikają ze stosowania chmury.

Nadal boimy się ryzyka wynikającego z wycieku danych wskutek awarii lub włamania, wgląd w dane firmy przez właściciela usługi lub podmioty trzecie.

Połowa polskich mikrofirm nie wie, co to chmura

Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe, zwraca uwagę i apeluje o ostrożność:

Trzymanie danych w chmurze ma wiele zalet dla użytkownika np.: dostępność do danych z każdego miejsca połączona z ich synchronizacją na wielu urządzeniach. Jednak w przypadku nieautoryzowanego dostępu do konta w chmurze, wiele prywatnych informacji na nasz temat może zostać ujawnionych

Badanie przeprowadzono na losowej próbie 400 podmiotów. Największą grupę stanowiły firmy mikro (2-9 osób - 41,8% pytanych) oraz jednoosobowe działalności (24,3 %). Najwięcej firm reprezentowało usługi (27,8 %.) i handel oraz naprawę pojazdów (26,3%).