Polowanie na e-piratów

Amerykańska organizacja MPA (Motion Picture Association) poinformowała o rozpoczęciu monitorowania Internetu pod kątem wykrywania nielegalnych kopii filmów, dystrybuowanych za pośrednictwem sieci peer-to-peer.

Monitorowanie prowadzone jest już od jakiegoś czasu – MPA wykorzystuje do tego program IOS (intelligent online scanning), opracowany przez firmę Ranger. Aplikacja sprawdza strony oraz serwery internetowe, wyszukując na nich pliki o określonych rozszerzeniach lub nazwach. Jeśli odnaleziony zostanie plik spełniający podane kryteria, IOS stara się zidentyfikować użytkownika lub dostawcę usług internetowych, za pośrednictwem którego dany użytkownik łączy się z siecią. Kolejnym krokiem jest wysłanie do użytkownika (lub dostawcy) ostrzeżenia, w którym przedstawiciele MPA informują go o konsekwencjach prawnych takiej działalności.

Z danych MPA wynika, że jak do tej pory program IOS wykrył na całym świecie ponad 54 tys. naruszeń prawa autorskiego (czyli pirackich kopii filmów). Nie wiadomo na razie, czy Motion Picture Associacton zamierza wprowadzić bardziej radykalne sankcje prawne w stosunku do internautów nielegalnie kopiujących filmy.


Zobacz również