Polowanie na filmowych piratów

Serwis VCDQuality.com poinformował o nowej metodzie tropienia osób nielegalnie udostępniających najnowsze przeboje kinowe w Internecie. Stowarzyszenie MPAA ("filmowy" odpowiednik RIAA) rozpoczęło oznaczanie filmów specjalnymi symbolami, umożliwiającymi "namierzenie" osób wykonujących kopie filmu.

Akcja, o której piszehttp://www.vcdquality.com, ma na celu identyfikowanie osób, które podczas przedpremierowych pokazów filmów rejestrują je za pomocą kamery wideo i później udostępniają je w Internecie. Filmy takie z reguły są kiepskiej jakości, jednak w Sieci pojawią się bardzo szybko (z reguły dużo znacznie wcześniej od oficjalnej premiery) - zdaniem MPAA, wiele osób po obejrzeniu takiej kopii rezygnuje z wybrania się na ów film do kina.

Dlatego też organizacja rozpoczęła oznaczanie filmów specjalnymi symbolami, które umożliwią określenie, w którym kinie film został zarejestrowany, a nawet - kto to zrobił. Zdaniem przedstawicieli MPAA jest to możliwe, ponieważ wstęp na pokazy przedpremierowe ma niewiele osób, z reguły znanych organizatorowi pokazu (są to pracownicy koncernów filmowych, aktorzy, dziennikarze itp.).