Polowanie na klatki

GrabIT to framegrabber podłączany do portu równoległego.

Firma AIMS zaoferowała nowy produkt o nazwie GrabIT podłączany do portu równoległego. Znajduje się na nim gniazdo zasilania 5V oraz wejście composite video. Do zestawu dołączono też odpowiednie kabelki: dwa umożliwiające pobór prądu z klawiatury, eliminując tym samym potrzebę zewnętrznego zasilacza oraz kabel cinch służący do odbierania sygnału wideo. Niestety, urządzenie obsługuje jedynie standard VHS, co odbija się na jakości otrzymywanych obrazów.

Polowanie na klatki
Do obsługi grabbera służy program GrabIT. Za jego pomocą możemy ściągać pojedyncze klatki np. z magnetowidu lub kamery i zapisywać na twardy dysk. Program obsługuje systemy: NTSC, PAL oraz PAL M i N. GrabIT pracuje w dwóch trybach: jednookienkowym i sześciookienkowym. W pierwszym wariancie dysponujemy podglądem sygnału wideo. Jest to dość wygodne, jeżeli planujemy zgrywanie całych sekwencji. Program zapisuje wtedy na dysku zadeklarowaną ilość klatek z minimalnymi odstępami jednej sekundy. Niestety, to ograniczenie wynika z małej przepustowości portu równoległego. Obrazki mogą być zapisywane jako pliki graficzne: BMP, JPG, PCX, PNG, PSD, TGA i TIFF. Rozdzielczości, jakimi dysponujemy, mieszczą się w zakresie od 192x144 do 2400x1800.

Należy jednak dodać, że w przypadku dużych rozmiarów znacznie wydłuża się czas przesyłania klatki do komputera oraz zwiększa się obszar pamięci zajmowany przez plik. Tryb sześciookienkowy ułatwia "polowanieŢ na interesującą nas klatkę. Kolejno w sześciu okienkach w odstępie około jednej sekundy wyświetlane są przechwytywane klatki. Otrzymane w danym okienku obrazy możemy zatrzymać lub zapisać na dysk z parametrami takimi jak w poprzednim trybie. Do zestawu dołączone są także dodatkowe programy, za pomocą których możemy tworzyć wizytówki, kartki pocztowe czy zabawną stronę internetową z elementami multimedialnymi. Wymagania sprzętowe to Pentium 90, 16 MB RAM oraz Windows 95 lub 98. GrabIT jest urządzeniem godnym polecenia początkującym użytkownikom ze względu na prostotę obsługi.