Polowanie na phisherów: 38 zatrzymanych

Amerykańska i rumuńska policja przeprowadziły wspólną akcję wymierzoną w internetowych oszustów. Podczas operacji aresztowano w sumie 38 osób, podejrzewanych o działalność phishingową, czyli m.in. kradzież danych tysięcy kart kredytowych i kont bankowych.

Większość podejrzanych zatrzymana została w USA (sąd w Los Angeles wydał w związku z tą sprawą 33 nakazy aresztowania). Z informacji udostępnionych przez policję wynika, że celem akcji było rozbicie dwóch niezależnych grup przestępczych, specjalizujących się m.in. w internetowych oszustwach i phishingu.

Członkowie jednej z tych grup dodatkowo zostaną oskarżeni o naruszenie przepisów antymafijnej ustawy RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations) - zarzuca im się m.in. oszustwa bankowe, masową kradzież tożsamości oraz uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu informatycznego. RICO przewiduje niezwykle wysokie kary za takie przestępstwa - nawet do 30 lat pozbawienia wolności (za oszustwa bankowe).

Prokuratura ujawniła, że rumuńscy członkowie grup przestępczych specjalizowali się w rozsyłaniu wiadomości phishingowych (tzn. e-maili udających oficjalną korespondencję z banku, których zadaniem było skłonienie internautów do ujawnienia danych niezbędnych do zalogowania się do e-banku) oraz wykradaniu poufnych informacji. Dane te były potem przekazywane Amerykanom, którzy próbowali (z sukcesami) wykorzystywać je do kradzieży pieniędzy z kont i kart kredytowych (m.in. poprzez podrabianie kart). Część uzyskanych w ten sposób środków wracała do Rumunii - w ramach zapłaty za kradzież danych.

Wiadomo, że wśród ofiar przestępców byli m.in. klienci CitiBanku, Capital One oraz użytkownicy systemu PayPal.