Półprzewodniki lepiej

IDC przewiduje w 2004 roku 18-proc. wzrost sprzedaży półprzewodników. Na lata 2003 – 2008 przewidywany jest wzrost rynku półprzewodników w średnim rocznym tempie 12,5%, ze 160 mld USD w br. do 282 mld USD w 2008. W dużej mierze napędzać będzie go produkcja telefonów komórkowych.

Oto niektóre pozostałe informacje z raportu IDC:

* Liczba telefonów komórkowych sprzedanych w br. przekroczy 530 mln sztuk, a liczba komputerów osobistych – 152 mln (wzrost o 11%). IDC przewiduje dwucyfrowe tempo wzrostu na obu rynkach w roku przyszłym.

* W 2003 roku Japonia wyprzedza obie Ameryki razem wzięte pod względem konsumpcji i staje się drugim najwięcej konsumującym regionem na świecie.

* Region Azji i Pacyfiku staje się dominującym obszarem pod względem produkcji i popytu na komputery osobiste i telefony komórkowe, przede wszystkim za sprawą Chin.

* Tajwan i Chiny zwiększają aktywność pod względem start-upów projektujących półprzewodniki, ale nie posiadających własnych zakładów produkcyjnych (fabless), podczas gdy USA i Europa spowalniają pod tym względem.

* Wydatki kapitałowe na świecie na dostawców rosną silnie w 2004 roku po kilku latach zapaści.

* Dostawcy koncentrują się na technologiach 2,5G, WLAN, oraz infrastrukturze szerokopasmowej i komórkowej.


Zobacz również