Polsat zapowiada start HDTV

25 maja przyszłego roku w ofercie Cyfrowego Polsatu pojawi się pierwszy kanał telewizyjny nadawany w rozdzielczości HD - będzie to Polsat Sport HD. Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu informują, iż telewizję HD zamierzają wprowadzać wspólnie z Telewizją Polsat SA, która podpisała właśnie umowę z koncernem Sony w sprawie zakupu 2 wozów transmisyjnych, przygotowanych do rejestrowania i przekazywania materiałów HD.

Polsat zapowiada start HDTV
W kanale sportowym Polsatu będzie można oglądać zarówno imprezy zagraniczne (na inaugurację - Ligę Światową siatkówki, później również turniej tenisowy na kortach Wimbledonu, piłkę nożną oraz rugby), jak i polskie rozgrywki - m.in. Grand Prix w Siatkówce Kobiet, Puchar Ekstraklasy w Piłce Nożnej, koszykówkę, żużel oraz siatkówkę plażową kobiet.

Wiadomo już, że produkowane przez Sony wozy transmisyjne trafią do Polski w dwóch etapach - pierwszy w połowie roku 2007 r, drugi - kilka miesięcy później. Polsat zamierza wykorzystać je do realizowania własnych materiałów HD - wśród nich, oprócz sportu, znajdzie się m.in. Festiwal TOPtrendy.

Przedstawiciele operatora zapowiadają, że w z czasem oferta programów HD będzie stopniowo rozszerzana - do końca przyszłego roku Cyfrowy Polsat ma oferować pakiet 5 kanałów w wysokiej rozdzielczości. Polsat zamierza też wprowadzić do swojej oferty dekodery HD firmy Samsung (która jest technologicznym partnerem całego przedsięwzięcia). Obie firmy planują również wspólne promocje (wiadomo np., że nabywcom dekoderów proponowane będą zniżki na telewizory Samsunga).

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele Polsatu z rezerwą wypowiadali się o planach wprowadzenia telewizji HD - "Telewizję wysokiej rozdzielczości planujemy wprowadzić w przyszłym roku pod warunkiem, że uznamy, że rynek już do niej dojrzał"" - tłumaczył w rozmowie z PCWK Dominik Libecki, prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu. Okazało się jednak, że "rynek dojrzał" - z przytoczonych przez przedstawicieli firmy statystyk wynika, że w tym roku w Polsce sprzedanych zostanie ok. 300 tys. telewizorów HD, podczas gdy wcześniejsze statystyki sugerowały, iż sprzedaż ta nie przekroczy 180 tys. odbiorników. To właśnie te nadzwyczaj dobre wyniki sprzedaży sprawiły, iż Polsat zdecydował się na wystartowanie z kanałami HD.

W Polsce telewizja wysokiej rozdzielczości jest już dostępna - przypomnijmy, że we wrześniu wystartowała platforma 'n' koncernu ITI Neovision. Programy w HD mają wkrótce - jeszcze w tym roku - pojawić się w ofercie Cyfry Plus. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym tekście "HDTV już niedługo nad Wisłą!".

Zapraszamy do Centrum wiedzy o HDTV!

Wszystkich czytelników, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o telewizji wysokiej rozdzielczości, zapraszamy do naszego serwisu, poświęconego telewizji nowej generacji - http://HDTV.idg.pl . Znaleźć tam można m.in. testy sprzętu, opisy usług, najświeższe doniesienia ze świata HD, porady, materiały audio oraz wideo, a także forum dyskusyjne.

Więcej informacji o telewizji wysokiej rozdzielczości znajdziecie w serwisie HDTV.IDG.pl