Polscy menedżerowie w płacowej czołówce świata

Analitycy firmy Hay Group zaliczyli Polskę do grona dwudziestu krajów o relatywnie najwyższym poziomie wynagrodzeń kadry kierowniczej. Z opublikowanego raportu wynika, że średnia siła nabywcza miesięcznego wynagrodzenia polskiego menedżera jest wyższa niż zatrudnionego na analogicznym stanowisku kierownika ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów europejskich.

Polska jest jednym z pierwszych państw regionu, w których wynagrodzenia wyższej kadry kierowniczej wzrosły do poziomu znanego z krajów zachodnich. Mierzona siłą nabywczą wartość płac kadry kierowniczej w Polsce jest o 40 proc. wyższa niż zdolność nabywcza wynagrodzeń amerykańskich menedżerów. Eksperci Hay Group porównali siłę nabywczą zarobków kadry menedżerskiej z 51 krajów. W zestawieniu uwzględniono m.in. wysokość podatków oraz miesięczne koszty utrzymania, a za punkt odniesienia przyjęto siłę nabywczą kierowników ze Stanów Zjednoczonych.

W zestawieniu World Pay Report 2008 Polskę sklasyfikowano na 14. pozycji w skali świata. Ogółem Polska znalazła się w towarzystwie krajów takich jak: Niemcy, Hiszpania, Litwa, Rosja, Chiny, Tajlandia i Hong Kong. Dla porównania miejsce 13. zajęło Królestwo Bahrajnu, a pozycję 15. - Austria. Pierwsze miejsce zajmuje Państwo Katar, gdzie zdolność nabywcza średniego wynagrodzenia wyższej kadry zarządzającej jest prawie 2,5 raza wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Dla Polski współczynnik ten wynosi 1,47. Relatywnie najwyższą zdolnością zakupową charakteryzują się pensje menedżerów w Arabii Saudyjskiej i Turcji, najniższą zaś - w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Stany Zjednoczone zajęły 41. miejsce w zestawieniu.

Zdaniem analityków relatywnie wysoka siła nabywcza średniego wynagrodzenia polskiego menedżera jest wynikiem m.in. niższych kosztów utrzymania i usług oraz windowania płac jako jednej z metod walki o najlepszych pracowników. Autorzy raportu podkreślają również, że na rynkach Europy Wschodniej oraz Azji i Środkowego Wschodu popyt na doświadczoną kadrę kierowniczą kilkukrotnie przekracza podaż. Jednocześnie analitycy spodziewają się, że w warunkiem zwalniającego rozwoju gospodarczego oraz wzrastających cen paliw i żywności wzrost zdolności nabywczej menedżerów z krajów umieszczonych w czołówce zestawienia będzie coraz wolniejszy.

Czytaj też:

Grube portfele prezesów

Kto zarabia najlepiej w Polsce

Wynagrodzenia menedżerów spółek giełdowych

Prezes Oracle zarabia najwięcej


Zobacz również