Polscy pracodawcy planują podwyżki

W tym roku europejskie firmy planują podwyżki wynagrodzeń średnio o 3%. Polscy pracodawcy planują podwyżki w wysokości 4,2%. Po uwzględnieniu inflacji płaca przeciętnego polskiego pracownika wzrośnie o 1,7% - wynika z europejskiego badania podwyżek wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę doradczą i outsourcingową Aon Hewitt - Salary Increase Survey - Winter Up-date 2010/2011.

W 2010 roku średnia podwyżka płac w Polsce wyniosła nominalnie 4%, a po uwzględnieniu inflacji - 1,3%. W ubiegłym roku najniższe podwyżki nominalnie otrzymali pracownicy w Irlandii (2%), Hiszpanii (2,2%), Szwajcarii (2,1%), Grecji (2,6%) i we Włoszech (2,7%). Realnie, pracownicy w Grecji, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech zarabiali w 2010 roku mniej niż w 2009 - po skorygowaniu wynagrodzeń o poziom inflacji, płace w Grecji spadły o 2,1%, a na Węgrzech o 1,1%. Polscy pracownicy zarobili realnie w 2010 roku o 1,3% więcej.

"W Polsce wzrost płac ma swoje dobre i złe strony - jesteśmy krajem, z którym kryzys obszedł się łagodnie, a nasze społeczeństwo bogaci się i gromadzi coraz więcej oszczędności. Niemniej jednak "drożejemy" dla potencjalnych inwestorów i Polska powoli przestaje być atrakcyjna pod względem kosztów pracy, np. dla firm, które szukają lokalizacji dla produkcji lub centrów usług wspólnyc" - mówi Katarzyna Stasińska, Senior Consultant w Aon Hewitt.

Zobacz również:

  • Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskoczył inżynierów z NASA
  • iPhone 13 Pro - ile przeciętny Kowalski musi na niego oszczędzać?

W tym roku europejscy pracodawcy planują podwyżki średnio o 2-4%. Realnie, po uwzględnieniu inflacji, podwyżki nie przekroczą 2,1% w skali roku. Największych realnych podwyżek mogą spodziewać się pracownicy w Szwajcarii - 2,1%, Norwegii - 2% i Hiszpanii - 1,8%. Polska i Niemcy zajmują 4. miejsce z realnymi podwyżkami na poziomie 1,7%.

W Polsce wzrost budżetów wynagrodzeń planowany jest średnio na 4,2%, nie ma większych różnic między grupami pracowników - między pracownikami fizycznymi, profesjonalistami i kadrą zarządzającą. Firmy deklarują, że oprócz inflacji (53%) biorą pod uwagę planowane wzrosty płac u konkurencji. Ok. 4 na 10 firm w Polsce bierze pod uwagę konieczność przyznania podwyżek inflacyjnych, które wyrównują wzrost kosztów życia oraz podwyżek związanych z jakością wykonywanej pracy (te ostatnie przyznawane są na podstawie ocen okresowych lub wymiernych wyników).

Jak wynika z innego raportu Aon Hewitt, "Managing Compensation for Europe", większość organizacji zlokalizowanych w Europie przyznaje podwyżki w sekwencji rocznej (92% firm). Tylko 1% procent firm przyznaje podwyżki w okresie sześciomiesięcznym. W Europie Środkowej najczęściej przyznawane są podwyżki w kwietniu, a w Europie Zachodniej - w styczniu.

Więcej na ten temat:

Rośnie produkcja i wynagrodzenia

Wynagrodzenia w IT będą rosły, ale zmienią się wymagania

Wynagrodzenia na stanowiskach IT w dużych miastach