Polscy specjaliści IT zajęli trzecie miejsce w ćwiczeniach NATO

Locked Shields 2015 to organizowane corocznie przez NATO, największe na świecie ćwiczenia ze zwalczania cyberzagrożeń. Ekipa z Polski zajęła w nich wysoką, trzecią pozycję.

Startowali eksperci z szesnastu krajów, a bezkonkurencyjny okazał się Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe NATO. Miejsce drugie zajęli przedstawiciele Estonii. W zmaganiach Locked Shields 2015, które odbywały się w Tallinie, wzięło udział łącznie 400 specjalistów od bezpieczeństwa IT. Jak wygląda tego typu rywalizacja? Uczestnicy opisują ją jako rodzaj wirtualnej gry, w której symulowane są w czasie rzeczywistym zagrożenia różnego rodzaju. Są one odzwierciedleniem rzeczywistych niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na systemy informatyczne. W tegorocznej edycji zadaniem drużyn była obrona fikcyjnego państwa Berylia przed ponad tysiącem ataków, z których większość z nich miała na celu przejęcie infrastruktury sieciowej.

Polscy specjaliści IT zajęli trzecie miejsce w ćwiczeniach NATO

Locked Shieleds - czyli Złączone Tarcze (foto: EK - Estońskie Siły Zbrojne)

W zespole z Polski znaleźli się m.in. pracownicy zespołu CERT Polska działającego w ramach instytut badawczego NASK, pracownicy Sił Zbrojnych RP, Wojskowej Akademii Technicznej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Kierownik zespołu CERT Polska, Piotr Kijewski, powiedział: "Zawody Locked Shields dają szczegółowy wgląd w to, jak wygląda nowoczesny proces cyberobrony. Dzięki udziałowi w ćwiczeniach, specjaliści ds. bezpieczeństwa sieciowego pozyskują wiedzę na temat tego, co jest wymagane od nich w procesie zwalczania podobnych zagrożeń. Czynnik ludzki pozostaje bardzo ważnym aspektem w kontekście odpowiedniego reagowania na cyberzagrożenia. Swoim wynikiem podczas ćwiczeń Locked Shield 2015 polscy specjaliści po raz kolejny udowodnili, że należą do ścisłej światowej czołówki i świetnie współpracują z innymi". A my dołączamy się do gratulacji.

Zobacz również:

  • Polacy zaszczepią urzędników głównej kwatery NATO
  • Telegram - coraz więcej ataków na popularny komunikator
  • Twitter zakazuje udostępniania osobistych zdjęć i filmów