Polscy szefowie IT wśród najlepszych w Europie!

Dwóch polskich dyrektorów IT znalazło się w gronie nagrodzonych w konkursie European CIO of the Year 2006. Są to: Rafał Hanys z Urzędu Miasta we Wrocławiu oraz Tomasz Romanowski z Alstom Power w Elblągu.

Obaj nagrodzeni CIO (CIO - dyrektor działu IT, z ang. Chief Information Officer) zajęli drugie miejsce w swoich kategoriach. Rafał Hanys konkurował w kategorii "Public Sector CIO of the Year" (CIO Roku Sektora Publicznego). Pierwsze miejsce zajął Harald Lemke z Ministerstwa Finansów w Niemczech. Tomasz Romanowski rywalizował w kategorii "Enterprise CIO of the Year" (CIO Roku Sektora Przedsiębiorstw Prywatnych). Zwycięzcą tej kategorii również był przedstawiciel naszych zachodnich sąsiadów, Johannes Helbig z Deutsche Post. W konkursie znalazło się 60 nominowanych osób z większości krajów Europy. W ostatecznej fazie konkursu jury brało pod uwagę kandydatów z Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Ideą konkursu jest wyłonienie tych menedżerów IT, którzy wyróżniają się sprawnością organizacyjną, wybitnymi zdolnościami przywódczymi oraz sukcesami w przeprowadzeniu strategicznych dla swojej organizacji projektów informatycznych. Konkurs został zorganizowany przez International Data Group - największy na świecie międzynarodowy koncern wydawniczy w branży nowoczesnych technologii, w Polsce wydający m.in. tygodnik Computerworld i CIO Magazyn Dyrektorów IT. Wśród jurorów znalazło się międzynarodowe grono ekspertów i dziennikarzy zajmujących się zarządzaniem i zastosowaniem nowoczesnych technologii. Ogłoszenie nazwisk polskich laureatów konkursu i wręczenie nagród miało miejsce podczas Konferencji CIO Magazynu Dyrektorów IT "Zarządzanie dużymi projektami IT", która odbyła się 18 maja 2006 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie.

Sylwetki nagrodzonych

Obaj nagrodzeni Polacy są członkami Klubu CIO, organizacji działającej w naszym kraju od 4 lat, zrzeszającej elitę polskich dyrektorów IT.

Rafał Hanys

Polscy szefowie IT wśród najlepszych w Europie!

Rafał Hanys, CIO Urzędu Miasta Wrocławia

Rafał Hanys został już CIO Roku 2005 w ramach corocznego konkursu organizowanego przez International Data Group Poland S.A. Dyrektorzy informatyki zrzeszeni w Klubie CIO w Polsce, w ramach konkursu wybierają osobę, która w ich opinii, w ostatnim czasie przeprowadziła najlepszy projekt informatyczny lub organizacyjny. Rafał Hanys, zarówno w polskiej, jak i europejskiej edycji konkursu zaprezentował projekt informatyzacji Urzędu Miasta we Wrocławiu. Laureat ma 37 lat, w Urzędzie Miasta we Wrocławiu pracuje czwarty rok. "Jestem zwykłym obywatelem - mówi - Ja też przychodzę do różnych urzędów i bywam zszokowany tym, w jaki sposób traktuje się w nich rozwój informatyki. Wiem jednak, że można mieć prawdziwy wpływ na to, by to zmienić". Za swój największy sukces w pracy w Urzędzie Miasta we Wrocławiu uważa stworzenie Centrum Przetwarzania Danych, które uchodzi za najnowocześniejsze w polskich jednostkach administracyjnych. Mówi, że gdy rozpoczynał pracę, za sytuację nienormalną uznał fakt, iż funkcjonowało tam ok. 80 oddzielnych systemów informatycznych. Po trzech latach pracy doprowadził do tego, że w urzędzie uruchomiono jeden system zarządzania oparty o system SAP. Znacząco przyczynił się także do wprowadzenia komunikacji elektronicznej w urzędzie. Jednym z ważniejszych projektów, którym zajmuje się obecnie jest doskonalenie Systemu Informacji Przestrzennej Miasta. Jest też w trakcie uruchomienia portalu miejskiego dla społeczności lokalnej, opartego o technologię Websphere. O pracy w administracji mówi: "Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcę w tym urzędzie tylko przeżyć, czy coś faktycznie zrobić. Jeżeli ktoś zaczyna się w pracy bać, to nie ma możliwości, aby coś zdziałał. Druga sprawa, to dobry pomysł na rozwój IT. A pieniądze? To nie jest największy problem, one zawsze się znajdą".

Tomasz Romanowski

Polscy szefowie IT wśród najlepszych w Europie!

Tomasz Romanowski, dyrektor Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w Alstom

Tomasz Romanowski ma 48 lat. Obecnie pełni funkcję dyrektora Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w ALSTOM w Polsce, które wchodzi w skład międzynarodowej organizacji IT Center, świadczącej usługi informatyczne wszystkim spółkom należącym do koncernu ALSTOM. Od roku pełni również funkcję dyrektora Projektów Informatycznych dla Regionu Północnego ALSTOM obejmującego Wielką Brytanię, Niemcy, Szwajcarię i Polskę. Posiada duże doświadczenie w rozwoju i inwestycjach w technologie wytwarzania i technologie informatyczne w branży telekomunikacyjnej i energetycznej. W ciągu ostatnich 6 lat zbudował nową infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną w ALSTOM Power w Elblągu. Jego najważniejszym osiągnięciem jako CIO jest zbudowanie od podstaw nowej organizacji ITCenter, co miało miejsce po sprzedaży sektora energetycznego przez koncern ABB do ALSTOM, a także przeprowadzenie integracji systemów ERP BaaN w 4 fabrykach w Polsce w jedno zintegrowane środowisko z dostępem poprzez sieć rozległą. Został dwukrotnie wyróżniony (w 2003 oraz w 2004 roku) w konkursie CIO Roku w Polsce. Prowadzona przez niego organizacja ITCenter Poland należy do najlepiej zorganizowanych struktur informatycznych w sektorze przemysłowym w Polsce. Prywatnie jest zamiłowanym gitarzystą basowym. W wolnych chwilach występuje ze swoim zespołem jazzowym "Staff only". Nagrał i wydał CD z własnymi kompozycjami. Do jego zainteresowań należy również windsurfing oraz narty.