Polska Photoshopem stoi

Powstała niedawno grupa "Adobe Creative Suite User Group in Poland" to już drugie stowarzyszenie użytkowników oprogramowania firmy Adobe, założone w naszym kraju. Czy społeczność grafików/designerów Polsce jest na tyle aktywna, aby można było myśleć o stworzeniu prężnej grupy użytkowników programów Adobe? A może przeciwnie - inicjatywa ACSUG ma za zadanie zachęcić rodzimych twórców do działania? O celach i misji ACSUG rozmawiamy z jej założycielem i menedżerem, Pawłem Zakrzewskim.

Adobe User Groups to stowarzyszenia, mające na celu zapewnienie wsparcia i platformy komunikacji użytkownikom legalnego oprogramowania firmy Adobe, zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim grafikom, projektantom i designerom (więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie internetowej firmy).

Przed powstaniem ACSUG Polska zarejestrowano Adobe User Group of Poland. Nasz rozmówca, zapytany o ewentualne powiązania grup ACSUG i AUGoP, odpowiada: "Są to dwie całkowicie oddzielne grupy. Adobe User Group of Poland wyrosła na bazie istniejącej już kilka lat Macormedia Flash User Group i w dużej mierze jej działanie dotyczy jedynie programu Adobe Flash. ACSUG jak sugeruje nazwa dotyczy wszystkich produktów Adobe".

Kiedy powstała Polska Grupa Użytkowników Oprogramowania Adobe i co było bodźcem do jej założenia?

Myśl o założeniu oficjalnej grupy użytkowników Adobe zaświtała mi w marcu 2007 r. Niezwłocznie przystąpiłem do jej realizacji i w efekcie tego już przy końcu miesiąca otrzymaliśmy status oficjalnej grupy użytkowników oprogramowania Adobe.

Nie było żadnego szczególnego bodźca do powstania grupy. Po prostu, pewnego dnia pomyślałem sobie, że chciałbym zainicjować grupę, która pozwoli na wymianę doświadczeń i rozwój technologii Adobe w Polsce. Wybór siłą rzeczy padł na Adobe User Group i tak od myśli do czynów udało się oficjalnie zarejestrować grupę i przyciągnąć doń m.in. wielu wspaniałych i doświadczonych grupowiczów.

Co udało się w owym czasie osiągnąć? Czy ACSUG może już pochwalić się jakimiś sukcesami? Jakie są najważniejsze cele działania organizacji na bliższą i dalszą przyszłość?

Mamy własną stronę WWW, jest tu szereg informacji o naszej działalności, na podstawie opinii uczestników powstało nasze forum. W kwietniu dało się przeprowadzić pierwsze spotkanie grupowe. Było nas ponad pięćdziesięciu uczestników i wielu przyjechało do nas z odległych miast - to dla mnie oznacza sukces.

Udało mi się namówić do wsparcia firmę IT Media oraz Adobe Polska. Dzięki IT Media mamy lokal i fajne warunki do działania. Dzięki Adobe Polska czujemy wsparcie "Wielkiego Brata Adobe" i jakoś tak raźniej działać. Adobe Polska ponadto przygotowała wspaniałe upominki dla uczestników inauguracyjnego spotkania. Dwóch szczęśliwych opuściło siedzibę IT Media z pakietem Adobe Creative Suite Premium w dłoni.

Udało mi się zaprosić do współpracy także wiele innych firm w tym sprzedawców sprzętu komputerowego, oprogramowania, wydawnictwa.

Celem naszej działalności ma być własny rozwój członków grupy. Dzięki naszym spotkaniom, wymianie doświadczeń, dzięki forum, prelekcjom i warsztatom chciałbym abyśmy wspólnie podnieśli własny poziom zawodowy. Zarówno profesjonaliści jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oprogramowaniem Adobe.

Dodatkowo, myślę że jako grupa możemy zdecydowanie więcej zdziałać dla rozwoju i przyszłości oprogramowania Adobe. Na pewno będziemy zgłaszać problemy z działaniem programów, wnioski co do nowych możliwości. Jako, że zgłasza to tak duża grupa na pewno nie zostaną one zignorowane. W planach oczywiście dalsze spotkania i warsztaty, konkursy i wymiana doświadczeń, ale na dużo większą skalę.

Kto zasiada w "Board of Directors" polskiej grupy? Czy istnieje w ogóle takie ciało pełniące funkcje zarządzające?

Nie ma takiego ciała. Jedynie ja - jako założyciel posiadam tytuł managera.