Polska Wikipedia ma już dziesięć lat

Wikipedię założono 15 stycznia 2001 roku i wtedy obchodzony jest Dzień Wikipedii. Polska wersja internetowej encyklopedii swoją dziesiątą rocznicę istnienia obchodzi jednak dzisiaj - 26 września 2011 roku. Uroczystości z tej okazji odbyły się 24 i 25 września w Poznaniu.

10 lat polskiej Wikipedii
W jaki sposób szukaliśmy informacji w internecie 10 lat temu, gdy nie istniała Wikipedia? Trudno uwierzyć, że były takie czasy, kiedy jej artykuły nie pojawiały się na początku listy po wpisaniu hasła w wyszukiwarce. Ta baza wiedzy nie jest jeszcze pełna, a niektóre wpisy bywają krytykowane za niską jakość, ale serwis ten każdemu daje szybki i bezpłatny dostęp do szerokiego zakresu wiedzy i pozwala go wzbogacać.

Dzisiaj, 26 września przypada dziesiąta rocznica istnienia polskiej wersji encyklopedii internautów. Jej założycielami są Krzysztof Jasiutowicz (lekarz internista, znany pod pseudonimem Kpjas) oraz Paweł Jochym (fizyk, znany jako Ptj), którzy początkowo byli edytorami w angielskojęzycznej wersji Wikipedii. W sobotę i niedzielę (24-25 września) spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz.

Zobacz również:

  • "Wiki Lubi Zabytki" - Wikipedia ogłasza konkurs!

Ich spotkanie związane było z obchodami dziesiątych urodzin polskiej Wikipedii, które odbyły się w Poznaniu. Imprezę skierowano do środowiska wikipedystów oraz wszystkich zainteresowanych twórcami i historią powstawania największej encyklopedii na świecie. Mogli oni wysłuchać wykładów wygłaszanych przez dziennikarzy, specjalistów z różnych dziedzin oraz samych wikipedystów.

Oprócz wykładów, wyświetlono także amerykański film dokumentalny o Wikipedii Truth in Numbers? oraz przygotowano wyjątkowy wiki-tort. Nie obyło się także bez życzeń urodzinowych, które składali: prezydent RP Bronisław Komorowski, prof. Jerzy Bralczyk, Bartłomiej Chaciński, Ilona Łepkowska, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skowroński, Mariusz Szczygieł i Ewa Wachowicz.

Zdjęcia z obchodów można obejrzeć na specjalnej stronie. Z dziesiątymi urodzinami związana była również wystawa zdjęć Picture of the Year.

-----

Autorzy grafiki: Mikołka & odder