Polska bardziej innowacyjna - Waldemar Pawlak ogłasza polski awans w branży IT

Z najnowszego Indeksu Konkurencyjności IT wynika, że Polska w ostatnich latach stała się bardziej konkurencyjna w branży informatycznej. Tę radosną informację przekazał osobiście na konferencji wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak podczas konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki zaprezentował najnowszy Indeks konkurencyjności IT, opracowany przez Economist Intelligence Unit na zlecenie organizacji Business Software Alliance.

Polska bardziej innowacyjna - Waldemar Pawlak ogłasza polski awans w branży IT

Waldemar Pawlak

Polska na 30 miejscu na świecie w branży IT

Polska obecnie znajduje się na 30 pozycji na świecie, co oznacza, że awansowała aż o 5 miejsc w rankingu branży IT (w stosunku do zestawienia z 2009 roku) - tak wynika z najnowszego Indeksu Konkurencyjności IT. Spośród 24 objętych badaniem krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się na 18 lokacie.

Zobacz również:

  • Awaria UPC - nie działa internet i telewizja. Co się dzieje?

Co spowodowało polski awans IT w ostatnich latach?

- W tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników

w kategorii prac badawczo-rozwojowych (wzrost aż o 10 miejsc) - na uwagę zasługuje wzrost zgłoszeń patentów (w skali do 100 punktów: z 11 punktów w 2009 r. do 30,1 punktów w 2011 r.), co wskazuje dążenie do uzyskania jak najlepszej ochrony prawnej dla innowacji - powiedział Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.

Indeks Konkurencyjności IT - o czym mowa?

Indeks Konkurencyjności IT funkcjonuje od 2007 roku. W jego ramach monitorowanych jest 66 krajów pod kątem innowacyjności w branży informatycznej. Liderem w rankingu konkurencyjności są oczywiście USA. Za raz za nimi jest Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania. Największy awans zanotowała Malezja (awans aż o 11 miejsc) oraz Indie (wzrost o 10 pozycji).

Polska bardziej innowacyjna - Waldemar Pawlak ogłasza polski awans w branży IT

Waldemar Pawlak i Bartłomiej Witucki w chmurach

Polska na rozdrożu - jedyna szansa na postęp to innowacyjna gospodarka?

Polska stoi dzisiaj na rozdrożu - nasze państwo musi być bardziej innowacyjne, a przede wszystkim inwestować w nowe technologie. Bez działań zorientowanych na ten cel, Polska może dużo stracić. Awans o 5 pozycji w rankingu konkurencyjności IT cieszy, ale warto też zauważyć, że takie kraje jak Malezja i Indie rozwijają się od nas dwa razy szybciej. Albo Polska będzie nadawać ton i wprowadzać technologiczne innowacje albo stanie się tanią montownią i fabryką półproduktów dla innych krajów z bardziej innowacyjną gospodarką. Zwłaszcza w XXI wieku wartość innowacji w branży IT jest trudna do przecenienia. Uważam, że w dalekiej perspektywie jest to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed Polską.