Polska firma stworzyła pierwszą w Europie aplikację VR dla branży turystycznej

„Experience Zakopane” to aplikacja wirtualnej rzeczywistości stworzona przez firmę Destinations VR, która zajmuje się rozwijaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Warszawa stała się miejscem, gdzie zaprezentowano ją publicznie po raz pierwszy.

Aplikacja została zrealizowana na bazie powstającego w Zakopanem zespołu hotelowo-apartamentowego Radisson. Wizualizacja „Experience Zakopane” pokazuje zarówno okolicę, jak i wnętrze jeszcze nieistniejącej inwestycji. Technologicznym wykonawcą aplikacji jest firma Immersion, która do jej stworzenia wykorzystała silnik Unreal 4. „Experience Zakopane” jest w pełni kompatybilna z wyświetlaczami wirtualnej rzeczywistości takimi jak Oculus Rift czy Samsung Gear VR, warto dodać, że działa także na tradycyjnych monitorach, telewizorach i rzutnikach.

Pokaz przedpremierowy miał charakter interaktywny – wszyscy uczestnicy mieli okazję założyć gogle Oculus Rift i przenieść się w świat nowo budowanej inwestycji. Piotr Baczyński, CEO w Destinations VR, powiedział: "W moim odczuciu rozpoczyna to nową erę w rozwoju branży turystycznej. W przeciwieństwie do dotychczasowych prób wizualizacji 3D poprzez zdjęcia panoramiczne czy animacje, aplikacje na Oculus Rift czy Samsung Gear VR dają możliwość szczegółowego odwzorowania rzeczywistości, a użytkownikom ‑ doświadczenia miejsca, jego atmosfery i szczególnego charakteru. Jesteśmy tylko o krok od tego, aby umożliwiać w ten sposób klientom możliwość rezerwacji, wyboru miejsca, hotelu czy nawet konkretnego pokoju z pożądanym widokiem z okna.” Aplikacja „Experience Zakopane” będzie wykorzystywana do prezentacji inwestorom, promocji wśród klientów indywidualnych, a także podczas sprzedaży powstającego obiektu. Destinations VR ma w planach realizację kolejnych aplikacji VR dla obiektów hotelowych i turystycznych.