Polska: internetowe autostrady w budowie

Już do 2015 roku 90% gospodarstw domowych w Polsce powinno mieć dostęp do internetu. Wszystko dzięki współpracy UE, samorządów i polskiego rządu.

Polska nie wygląda najlepiej jeśli chodzi o dostęp do internetu. Według badań GUS korzysta z niego 63% gospodarstw domowych. Dla porównania - unijna średnia to 70%.

Nasz wynik ma jednak szybko ulec poprawie. Już w 2007 roku samorządy otrzymały ponad 1 mld euro na budowę sieci światłowodów. I choć inwestycję rozliczyć trzeba do 2015 roku, jak dotąd wykorzystano ledwie kilkanaście procent tych pieniędzy.

Według nowego planu rządowego, 9 na 10 polskich rodzin już w 2015 roku będzie mieć dostęp do internetu. Jak na razie trwają prace nad budową tzw. sieci szkieletowych, czyli internetowych autostrad, w najszybszy możliwy sposób przesyłających treści "w sieci". Później, konieczne będzie jeszcze podłączenie do tych dróg małych sieci firmowych i domowych.

Aż 255 mln euro z unijnych funduszy otrzyma 5 województw wschodniej Polski, w których problem wykluczenia cyfrowego jest obecnie najbardziej widoczny.