Polska łamie przepisy

Komisja Europejska przedstawiła raport dotyczący przestrzegania przez kraje członkowskie przepisów rynku wewnętrznego. Polska znalazła się w niechlubnej czołówce państw w największym stopniu łamiących te przepisy.

Autorzy raportu uznali częstotliwość łamania przez Polskę przepisów w ubiegłym roku za powód do alarmu - przeciwko naszemu krajowi toczy się aż 48 postępowań za naruszenie przepisów rynku wewnętrznego (unijna średnia to 21 postępowań). Podkreślają również, że w naszym kraju stopień wdrożenia przepisów unijnych jest znacząco niższy niż w pozostałych krajach członkowskich.

Wobec niektórych krajów członkowskich z dłuższym stażem toczy się znacznie więcej postępowań (Włochy - 161, Hiszpania - 109, Francja - 95), ale przedstawicieli KE niepokoi tempo, w jakim nasz kraj tę czołówkę dogania.

Są także pozytywne oceny dla naszego kraju - szybko udaje nam się przenosić unijne przepisy do systemu prawnego (co nie oznacza ich wdrożenia). Przepisy o rynku wewnętrznym UE to 1634 dyrektywy i 602 rozporządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: