Polska mało konkurencyjna

USA odzyskały tytuł najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata - wynika z badania World Economic Forum Global Competiveness Index 2007 - 2008. Polska znalazła się na 51. miejscu, wyprzedziły nas niemal wszystkie kraje z Europy Środkowo-Wschodniej.

W ubiegłym roku USA spadły na 6. pozycję w rankingu Global Competiveness Index, a pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria, która w tym roku znalazła się na drugiej pozycji.

Trzecie miejsce zajęła Dania, kolejne: Szwecja, Niemcy, Finlandia, Singapur, Japonia, Wielka Brytania i Holandia. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 7 krajów europejskich.

Polska spadła na pozycję 51. z 48. w ubiegłym roku, zaś w 2005 roku nasz kraj był na miejscu 43. W rankingu 2007-2008 wypadliśmy kiepsko na tle naszego regionu: Estonia znalazła się na 27. miejscu, Czechy na 33., Litwa na 38., Słowacja na 41., Węgry na 47.

Dla porównania Rosja zajęła miejsce 58., Ukraina 73., a Rumunia 74.

Spektakularnie w górę rankingu wspięły się w tym roku Chiny - skoczyły z miejsca 54. na 34. Włochy, Brazylia i Indie spadły w tegorocznych notowaniach.

Najmniej konkurencyjne kraje na świecie to: Timor-Leste, Mozambik, Zimbabwe, Burundi i Czad.

Ranking opracowywany jest na podstawie kryteriów takich jak stabilność gospodarcza, wielkość rynku, innowacje, edukacja i opieka zdrowotna.

WEF przeprowadził także ankiety wśród ponad 10 tys. liderów światowego biznesu na temat zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej w 131 krajach objętych badaniem.


Zobacz również