Polska muzyka w OnetPlejer: 300 tys. plików do pobrania

W wyniku umowy zawartej z wytwórnią EMI Polska w sklepie muzycznym Onetu pojawili się polscy artyści. Zakupić można utwory Wilków, Republiki, T.Love czy Soyki. Polskie nagrania dostępne są też w innych sklepach OD2 w Europie Zachodniej.

Kolekcja muzyczna zwiększyła się o ok. 300 tys. piosenek artystów, którzy związani są z wytwórnią EMI Polska. To jednak nie wszystkie zmiany. OnetPlejer wprowadził również nowe formy płatności. Użytkownicy mogą zakupić utwór muzyczny, korzystając z przelewu bankowego, przekazu pocztowego czy karty kredytowej oraz usługi SMS. Ceny za pobieranie utworów pozostały bez zmian, jednak kupując jednorazowo większy pakiet punktowy użytkownik otrzymuje extra: za 40 złotych - 400 punktów (czyli łącznie 4400) a za 120 złotych aż 1800 punktów (łącznie 13800). Przypomnijmy, że koszt kupna jednego utworu w sklepie wynosi 4 zł.

"W EMI piosenki artystów polskich kosztują tyle samo, co zagranicznych" - wskazuje Piotr Kabaj, dyrektor EMI Music Poland - "Chcemy wprowadzić zasadę równego traktowania, bez względu na 'pochodzenie'. W Polsce nigdy nie powstał rynek singli, teraz mamy okazję stworzyć go w internecie. Uważam, że ceny płyt polskich artystów są na odpowiednim poziomie, a płyty artystów zagranicznych są za drogie, ale wynika to z kosztów licencji, na które mamy niewielki wpływ. Cena piosenki w granicach czterech złotych jest do przyjęcia zarówno dla: autorów, wykonawców, producentów (firm fonograficznych) oraz dystrybutorów muzyki."

Polska muzyka w OnetPlejer: 300 tys. plików do pobrania

Najnowsze porównanie ofert polskich sklepów muzycznych online, z uwzględnieniem zmian w serwisie OnetPlejer

Jak powiedział w rozmowie z nami Piotr Tchórzewski, przedstawiciel portalu Onet.pl, w ofercie sklepu są wszystkie liczące się wytwórnie. "Artyści polscy nagrywający dla EMI Polska są pierwszą większą grupą wykonawców polskich, których utwory weszły do OnetPlejera. Obiecaliśmy na starcie, że będziemy zabiegać o jak najliczniejszą reprezentacje Polaków. Po dwu i pół miesięcznym okresie działalności dotrzymujemy słowa: EMI Polska poszło na pierwszy ogień."

OnetPlejer jest częścią światowej sieci sklepów muzycznych OD2. Najczęściej kupowanymi utworami w Polsce w marcu był singiel Moby'ego "Lift me Up", albumowa wersja hitu Mario "Let Me Love You", single Kylie Minogue ("Giving You Up") i Natalie Imbruglia "Shiver" oraz poszczególne utwory z najnowszej płyty Chemical Brothers ("Push the Button").

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić jak działa OnetPlejer, mogą wysyłać SMS-a o wartości 2,44 zł z VAT i odsłuchać 50 utworów. Tchórzewski wyjaśnia: "Pakiet SMS-owy ('Słuchacz SMS') korzystny jest dla tych internautów, którzy nie znając Plejera chcą sprawdzić jak on funkcjonuje. Za niewielką opłatę (2,44 zł brutto) dostają 50 punktów na konto, za które mogą odsłuchiwać wybrane utwory.

'Słuchacz SMS' raczej nie jest przeznaczony do pobierania utworów (aby zakupić na stałe 1 utwór trzeba by jednorazowo wysłać aż 8 SMS-ów - punkty z pakietu SMS-owego sumują się).

Osobom chcącym powiększyć swój pakiet punktowy i tym samym w pełni korzystać z serwisu proponowane są pozostałe pakiety - za najmniejszy pakiet (4 złote - Pakiet Słuchacz) - użytkownik może już nabyć 1 utwór lub odsłuchać 400 piosenek.