Polska na liście krajów szpiegujących obywateli. Wykryto ponad 100 podejrzanych adresów IP Neostrady

Polska znalazła się na liście prezentującej kraje, w których wykorzystywane jest oprogramowanie szpiegujące Remote Control System (RCS)

Remote Control System (RCS) to oprogramowanie szpiegujące przygotowywane i sprzedawane rządom przez mającą siedzibę w Mediolanie firmę Hacking Team. Wykorzystuje ono co najmniej siedem różnych exploitów i pozwala prowadzić na zainfekowanej maszynie pełny monitoring wszystkich operacji (np. rejestrowania naciśniętych klawiszy, czy podsłuchiwanie rozmów za pomocą Srozmów Skype’a). Aby ukryć tożsamość szpiegującego rządu, RCS korzysta z serwerów proxy.

Citizen Lab

Działania te na celownik wzięło kanadyjskie laboratorium Citizen Lab, które zajmuje się m.in. ochroną praw człowieka. Udostępniło ono właśnie nowy raport, w którym przekonuje, że zlokalizowało 21 krajów wykorzystujących oprogramowanie Remote Control System. Co ważne, wśród nich znalazła się również Polska:

Polska na liście krajów szpiegujących obywateli. Wykryto ponad 100 podejrzanych adresów IP Neostrady

Kraje wykorzystujące oprogramowanie Remote Control System

Laboratorium Citizen Lab udostępniło też listę zainfekowanych serwerów, na której znalazło się ponad 100 adresów IP należących do Neostrady.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!

Więcej informacji: Citizen Lab


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: