Polska pod względem prędkości łączy nie wypada źle

Polska nie wypada źle pod względem prędkości łączy internetowych. Daleko nam jednak pod tym względem do naszych południowych sąsiadów.

Firma Akamai opublikowała nowy raport "State of the Internet". Obejmuje on pierwszy kwartał 2014 roku i pokazuje dane na temat prędkości łączy internetowych na świecie.

Internet jest coraz szybszy

Z raportu wynika, że obecnie średnia prędkość łączy wynosi 3,9 Mb/s, czyli jest wyższa aż o 24% w porównaniu do wyniku uzyskanego w badaniu przeprowadzonym rok wcześniej. Bardzo prawdopodobne jest, że obecnie wartość ta przekroczyła już poziom 4 Mb/s.

Gdzie jest najszybszy?

Tutaj nie ma niespodzianek. Z najszybszego Internetu wciąż mogą korzystać mieszkańcy Korei Południowej, w przypadku których prędkość łączy wynosi już 23,6 Mb/s i jest aż o 9 Mb/s wyższa od prędkości zapewnianej przez zajmującą drugie miejsce w tym zestawieniu Japonię. Trzecie miejsce przypadło w udziale Hong Kongowi:

Polska pod względem prędkości łączy nie wypada źle

Kraje posiadające najszybszy Internet

Co interesujące, wśród dziesiątki krajów posiadających najszybszy Internet mamy przypadek spadku prędkości łączy w porównaniu do czwartego kwartału 2013 roku. Mowa tutaj o Republice Czeskiej.

Co z Polską?

Na razie możemy tylko pomarzyć o wyniku, który uzyskał nasz południowy sąsiad. Zajęliśmy bowiem 30 miejsce z prędkością 7,5 Mb/s. Warto jednak podkreślić, że jest to wynik blisko dwa razy wyższy od średniej globalnej i tylko nieznacznie gorszy od wyniku naszych zachodnich sąsiadów.