Polska premiera SQL Server 2005

Tydzień temu miała miejsce światowa premiera SQL Server 2005; wczoraj z wielką pompą powitaliśmy MS-SQL Server w Polsce. Silnik baz danych nie był jedyną prezentowaną aplikacją - użytkownicy mieli okazję zapoznać się także z nowinkami wbudowanymi w Microsoft Visual Studio 2005 i Microsoft BizTalk Server 2006. Całość jest efektem realizowanej od przynajmniej siedmiu lat strategii wprowadzania w życie zmian, które doskonale sprawdziły się w Microsofcie. Bo choć amerykańska premiera MS-SQL Servera miała miejsce zaledwie tydzień temu, gigant z Redmond już od lat korzysta z Yukona (kodowa nazwa MS-SQL Server 2005) w serwerach produkcyjnych. Wygląda zatem na to, że SQL Server przeszedł podobną drogę jak .NET - z narzędzia powstającego jakby "przy okazji" innych produktów stał się aplikacją na miarę XXI wieku i mogącą swobodnie konkurować z potentatami w branży, np. z Oracle.

Do premiery najnowszych rozwiązań Microsoftu przyłączyli się tacy giganci rynku, jak AMD, Dell, IBM, Intel, NEC czy Symantec. Promowanymi aplikacjami były Microsoft SQL Server 2005, BizTalk Server 2006 i Visual Studio 2005, jednak głównym bohaterem imprezy był MS-SQL Server.

Jak zapewnia gigant z Redmond, nowe wersja jest dużo bardziej skalowalna, a przy okazji ma umożliwić szybsze podejmowanie decyzji dzięki daleko idącej integracji z narzędziami gromadzenia i analizy danych - MS-SQL Server bowiem to nie tylko "goły" silnik bazy danych, ale również zbiór rozmaitych usług, w skład których wchodzą Integration Services, Analysis Services, Replication Services itp. (w zależności od wykupionej przez użytkownika licencji).

Sprawdź swoją wiedzę! Weź udział w konkursie!

Wszystkich zainteresowanych sprawdzeniem swojej wiedzy dotyczącej MS-SQL Server i Visual Studio zapraszamy do wzięcia udziału w naszym Quizie. Do wygrania aż 106 nagród, w tym klawiatura Bluetooth i odtwarzacz plików MP3.

Integration Services to element integrujący w pakiecie dane nadpływające z różnych aplikacji giganta z Redmond, np. Microsoft Office. Analysis Services zapewniają łatwy dostęp do dowolnie określonych zestawów danych. Ten ostatni element jest ostatecznym wcieleniem w życie idei szefów Microsoftu, którą Bill Gates reklamował już w 1999 roku w książce "Biznes szybki j@k myśl". Da się ją krótko sparafrazować w następujący sposób: "teraz, w erze informacji, wszyscy są w stanie gromadzić olbrzymie ilości danych o konsumentach, klientach czy rynku. Wygrają nie ci, których bazy będą największe, lecz ci, których narzędzia będą umożliwiały wszechstronną ich analizę."

To nie koniec. Nauczony doświadczeniami poprzednich lat Microsoft zdecydował się na dokładniejsze testowanie MS-SQL Servera pod względem bezpieczeństwa. W nowej bazie znajdują się bardzo zaawansowane mechanizmy kontroli oraz rozgraniczenia uprawnień dotyczących zasobów i operacji. Gigant z Redmond zapewnia również, że już domyślna instalacja zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa - można więc mieć nadzieję, że nie powtórzy się wpadka z 2000 roku, gdy MS-SQL Server nierzadko udostępniał dostęp do konta administratora serwera (konto sa) bez pytania o jakiekolwiek hasło.

Maciej Sarnowicz prezentuje nowe funkcjonalności MS SQL Server 2005

Maciej Sarnowicz prezentuje nowe funkcjonalności MS SQL Server 2005

Warto również dodać, że komunikacja z bazą szyfrowana jest przy domyślnych ustawieniach (co, naturalnie, wymaga wydajniejszych procesorów niż w przypadku standardowych metod), a w przypadku potrzeb zapewnienia wyższego bezpieczeństwa możliwe jest także szyfrowanie zawartości bazy.

MS-SQL Server 2005 - szczegóły

Nowinek jest bardzo wiele. Oprócz lepszego dostępu do danych dla działów biznesowych czy maksymalnego obniżenia kosztów wdrożenia platformy i TCO, pojawiły się również narzędzia umożliwiające wydajne tworzenie backupów i odtwarzania danych. Administrator pracujący z MS-SQL Serverem 2005 może korzystać z mechanizmów mirrorowania kopii bezpieczeństwa na różnych nośnikach oraz równoległego odzyskiwania danych z wielu źródeł. Interesująca jest również możliwość tworzenia migawek (Database Snapshots), które mogą służyć jako kopie bezpieczeństwa przed gruntownymi zmianami i przebudowami. Oczywiście operacje ich tworzenia nie blokują w żaden sposób bazy.


Zobacz również