Polska spółka zwycięzcą rankingu Deloitte Technology Fast 50

W najnowszej edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50 dla Europy Środkowej, zwycięzcą po raz drugi z rzędu została polska firma Netmedia.

W rankingu znalazło się także 10 innych polskich firm, które w ostatnim pięcioleciu rosły w tempie trzycyfrowym. Była to już 11. edycja konkursu, w którym biorą udział firmy z: Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Słowacji. W rankingu najwięcej było producentów oprogramowania, jednak najbardziej dynamicznie rozwija się sektor internetowy (aż sześć firm z pierwszej dziesiątki). Polska jest najsilniej reprezentowanym krajem w rankingu (11 spółek).

Pięć najszybciej się rozwijających firm z rankingu rosło w średnim tempie 4729%. W ubiegłym roku średnia ta wynosiła 3536%. Przeciętny wzrost przychodu w latach 2005-2010 dla firm z rankingu wyniósł 967%, zaś w ubiegłorocznej edycji średnia stopa wzrostu wynosiła 933%.

W rankingu znalazło się aż 29 spółek produkujących oprogramowanie, 17 firm z branży internetowej oraz firmy z branży telekomunikacja/sieci telekomunikacyjne i komputery/urządzenia peryferyjne.

W kategorii głównej konkursu brały udział firmy, których roczne przychody przekraczały 50 tys. euro w latach objętych analizą - 2005-2009, ich centrala znajduje się w Europie Środkowej, opracowują lub produkują własne technologie, albo przeznaczają znaczące kwoty na działalność badawczo-rozwojową. W strukturze tych firm nie może dominować partner strategiczny. Drugie miejsce w głównym rankingu zajęła rumuńska spółka produkująca oprogramowanie TeamNet International, trzecie - polska spółka internetowa Kompan.pl. W pierwszej piętnastce znalazły się także polskie spółki: Sunrise System (internet), Jade (oprogramowanie), Javatech (oprogramowanie), SARE (internet).

W kategorii "Wschodzące gwiazdy" udział brały firmy młode, które mają duży potencjał, ale działają na rynku od trzech do pięciu lat, ich przychody przekraczają 30 tys. euro rocznie. Zwyciężyła czeska firma internetowa LiveSport, a polska spółka Nokaut.pl znalazła się na trzecim miejscu.

W kategorii "Wielka piątka" nagrodzone zostały firmy, które w ostatnim pięcioleciu mogły pochwalić się wyjątkowo wysokim wzrostem i których przychody w ubiegłym roku przekroczyły 25 mln euro. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w rankingu głównym znalazła się Netmedia, na drugim - czeski KIT Digital, na trzecim Słowacka ESET, na czwartym również słowacka spółka Tempest, zaś na piątym - polski Merlin.