Polska wraca do łask zachodnich inwestorów

Jak donosi Puls Biznesu, zachodni producenci ponownie zaczynają się przenosić nad Wisłę. Na korzyść Polski działa kryzys, tania złotówka, koniec wzrostu pensji i utrata wiarygodności Ukrainy.

Najbardziej zainteresowane przenoszeniem produkcji do Polski sa firmy, które mają już w naszym kraju fabryki i mogą do nich łatwo dodawać nowe linie produkcyjne, głównie z branż motoryzacyjnej oraz RTV i AGD. Trend ten zauważają przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wśród głównych powodów wymienia się sięgającą 30-40-proc. różnicę w kosztach produkcji na korzyść Polski, co w obecnej kryzysowej sytuacji sprawia, że dla tych oszczędności warto przenieść produkcję. Paradoksalnie, na wzrost zainteresowania inwestorów wpływa też fakt, że pensje w Polsce przestały rosnąć, a silny dotychczas konkurent Ukraina odpadła z wyścigu o inwestorów ze względu na poważne problemy gospodarcze.

Puls Biznesu wśród firm, które już zdecydowały o przeniesieniu produkcji lub rozważają taką możliwość są Dell likwidujący fabrykę w irlandzkim Limerick, Indesit, Electrolux i Procter&Gamble.