Polska zawarła umowę z NASA. Będziemy eksplorować Księżyc i Mars

Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA i przystąpiła do Artemis Accords.

Polska zawarła umowę z NASA. Będziemy eksplorować Księżyc i Mars

polsa.gov.pl

Wczoraj, tj. 26 października podczas 72. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Dubaju, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna w obecności zastępcy administratora NASA Pameli A. Melroy podpisał Artemis Accords. Jest to porozumienie dotyczące udziału w eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich oraz określające ramy współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Polskie firmy z branży kosmosu będą mogły teraz uczestniczyć chociażby w księżycowym programie Artemis.

Oprócz Polski, Artemis Accords podpisały również: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania. Zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ z 1967 r. dotyczącego przestrzeni kosmicznej i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego. Prezes POLSA Grzegorz Wrochna dodał:

Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych. Natomiast dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw. Przystąpienie Polski do Artemis Accords to kolejny ważny krok w rozwijaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej.

Zobacz także: NASA znalazła pierwszą planetę spoza naszej galaktyki

Zobacz również:

  • Łaziki marsjańskie w Polsce? Największe kosmiczne wydarzenie w Europie
  • NASA przekazała 415 mln dolarów na rozwój komercyjnych stacji kosmicznych
  • Sukces rakiety Virgin Orbit z polskimi satelitami

Źródło: POLSA