Polski GROM w Ghost Reconie

Do GameStara dołączyliśmy pełną wersję gry, w której największe sukcesy w sieciowych rozgrywkach odnoszą gracze z naszego kraju.


Do GameStara dołączyliśmy pełną wersję gry, w której największe sukcesy w sieciowych rozgrywkach odnoszą gracze z naszego kraju.

Są tacy, którzy twierdzą, że Ghost Recon jest grą przewyższającą Operation Flash-point. Trudno ocenić obiektywnie przewagę jednej pozycji nad drugą, w jednym nie ma wszakże żadnych wątpliwości: Ghost Recon bije każdą inną sieciówkę na łeb na szyję - o ile weźmiemy pod uwagę sukcesy polskich graczy. W żadnej innej grze Polacy nie odnoszą ich tak wielu, jak w Ghost Reconie.

Polacy nie gęsi

Polski GROM w Ghost Reconie

Ghost Recon odtwarza realistycznie działania niedużych poddodziałów wojskowych. Nadaje się świetnie do rozgrywek online.

Polska scena pojawiła się nieco ponad rok temu, wkrótce po premierze Ghost Recona. Początkowo gra cieszyła się sporym zainteresowaniem, jednak z czasem liczba graczy aktywnie udzielających się w rozgrywkach internetowych znacznie się zmniejszyła. Prawdziwych maniaków gry jest obecnie kilkudziesięciu, do tego dochodzi nieco więcej graczy przypadkowych.

Klany, które charakteryzują się największą aktywnością, to GROM Next Generation, Central Europe Recon Team (CERT) oraz (KmH), przy czym ten pierwszy jest autorem licznych sukcesów w międzynarodowym ladderze ClanBase (http://www.clanbase.com/rating.php?lid=568 ), no a i CERT radzi sobie tam całkiem nieźle. Sukcesy na arenie międzynarodowej ponownie zwiększają zainteresowanie wspominaną grą. Daje się też zaobserwować stopniowy napływ nowych graczy, w znacznej części niezrzeszonych w żadnym z klanów. Scenie udało się wyłonić reprezentację Polski (http://www.teampoland-gr.prv.pl/ ) - o jej sukcesach możesz przeczytać w wywiadzie obok.

Jak grać w sieci?

Polski GROM w Ghost Reconie

Snajper to ważna funkcja w oddziale. Często warto wysyłać go przodem, aby oczyszczał drogę. Czasem jednak trzeba go osłaniać.

Ghost Recon umożliwia grę z innymi osobami na kilka sposobów (uwaga: aby grać przez Internet, musisz mieć angielską wersję gry). Najczęściej spotykanym jest zabawa w sieci, przy czym możesz korzystać z dwóch metod: gry na serwerach publicznych lub klanowych oraz wykorzystywania serwerów prowadzonych przez firmę Ubisoft. W tym drugim przypadku niezbędne jest zainstalowanie niewielkiego programu umożliwiającego utworzenie własnego konta na serwerze producenta. Po założeniu konta i zalogowaniu możesz już umawiać się na mecze. Trzecią metodą jest oczywiście zabawa na LAN-ie. Chcąc grać w Internecie, powinieneś zainstalować najnowsze uaktualnienie gry oraz dwa oficjalne (i płatne) dodatki: Desert Siege oraz Island Thunder.

Kod sieciowy Ghost Recona jest na tyle dobry, że pozwala graczom na w miarę sensowną grę nawet przy pingach 150 ms. Na przykładzie tej gry widać, jak wielki potencjał mają polscy gracze i jak wielką przeszkodą w jego ujawnieniu na scenie międzynarodowej jest fatalna jakość naszych międzynarodowych połączeń internetowych. Mała liczba graczy nie sprzyja także licznym turniejom krajowym. Udało się jednak rozegrać turniej 1v1, w którym brało udział około 30 graczy. Trwają także przymiarki do kolejnej imprezy - tym razem 2v2. Pewną przeszkodą jest niestety fakt, że dotychczas scena dorobiła się zaledwie jednego serwera - i to klanowego. W mecze międzynarodowe gra się zwykle w składach liczących cztery lub znacznie więcej osób, sporadycznie zdarzają się nawet potyczki 12v12. Regułą jest stosowanie TeamSpeaka lub Roger Wilco.

Serwisy internetowe

W początkowym okresie podstawowym serwisem polskich fanów opisywanej gry był Ghost Recon (http://www.ghost.recon.zax.pl/ ). Serwis ten od dłuższego czasu znajduje się w uśpieniu, lecz wciąż można na nim znaleźć sporo ciekawych informacji o grze. Funkcję dostarczania newsów przejął ostatnio serwis na FPP.PL (http://ghostrecon.fpp.pl/ ), tam też, pod adresemhttp://board.fpp.pl/forumdisplay.php?s=&forumid=90 , znajdziesz forum gry. Zagraniczne serwisy są też pod adresamihttp://www.ghostrecon.com/ orazhttp://www.ghostrecon.net/ .

Gra pozwala na nagrywanie przebiegu meczy. Dema polskiego klanu CERT znajdziesz pod adresemhttp://www.cert.vc-pub.com/matches.php . Pobrane pliki wystarczy zgrać do katalogu Ghost Recon/data/save/replay, następnie uruchomić grę i w opcji Replays wybrać demo, które chcesz obejrzeć. W czasie odtwarzania dema klawisze + oraz - na klawiaturze numerycznej odpowiednio przyspieszają bądź zwalniają tempo odtwarzania. Dem klanów zagranicznych należy szukać na stronach klanowych.