Polski Internet dziś i jutro

Jak wyglądamy na tle innych krajów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego? Co można powiedzieć o zwyczajach polskich internautów i jak zmieni się Internet w ciągu najbliższych kilku lat?


Polska nie jest już internetowym zaściankiem bez dostępu do szybkich łączy i mobilnej sieci. Rosnąca grupa odbiorców coraz więcej czasu spędza przed komputerem. Znajdują tam nowinki ze świata, sprawdzają rozkłady pociągów i szukają nowych znajomości. Kilka kliknięć dzieli ich od wiedzy lub przygody. Do Internetu odwołują się pozostałe media. Mówią już nie tylko o tym, że na stronie internetowej można coś doczytać lub zobaczyć film, więcej, mówią o rzeczach, które wydarzyły się w serwisach społecznościowych, np. ważnych wypowiedziach umieszczonych na Twitterze. W artykule przyglądamy się polskiej "pajęczynie" i temu, czego szukają w niej użytkownicy.

Dostęp do Internetu

Zasoby nk.pl każdego dnia powiększają się o milion fotografii. Tylko w polskiej części Facebooka ta liczba może być już kilkakrotnie większa. Powyższe dane świadczą nie tylko o popularności "społecznościowek", ale przede wszystkim o rosnącej dostępności Internetu dla zwykłych użytkowników komputera.

W roku 2010 ponad 5,7 mln osób miało stacjonarny, a prawie 3,5 mln - mobilny dostęp do Internetu. Jak podaje raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w tym samym roku, w porównaniu z 2009, przybyło w sumie 1,6 mln nowych internautów. Oczywiście, mowa tu o osobach podpisujących umowy na dostęp do Sieci. Kolejni Polacy decydują się na dostęp szerokopasmowy, polegający na połączeniu z użyciem szybkiego łącza lub medium o dużej przepływności. Wśród nowych użytkowników aż w 85% przypadków skorzystano z modemów 2G/3G. Ogromną popularnością w naszym kraju cieszą się usługi double play, czyli łączone pakiety z telewizją kablową i dostępem do Sieci - często połączone też z telefonem. Z tego typu pakietyzacji usług w ubiegłym roku korzystało ponad 2,1 mln osób, a taka możliwość znalazła się w ofertach 39 operatorów.

Liczba internautów w Polsce rośnie. Z badań Net Track wynika m.in., że dostępem do Sieci cieszy się już 16 mln Polaków powyżej 15 roku życia (ponad połowa obywateli w tej grupie wiekowej). Wynik ten jest siedmiokrotnie lepszy niż przed dziesięcioma laty. Co ważne, aż 72% użytkowników łączy się z Internetem codziennie lub prawie codzienne, a 19% badanych robi to kilka razy w tygodniu.

Ścigamy Europę

Optymistyczne nastroje studzą nieco badania Eurostatu, które wykazały, że tylko 59% Polaków w wieku 16-74 lat przyznaje się do korzystania z Sieci co najmniej raz na trzy miesiące. W Unii Europejskiej stawia nas to w dolnej części stawki. Wyprzedzamy tylko Cypr (52%), Portugalię i Włochy (51%), Grecję (44%), Bułgarię (43%) oraz Rumunię (36%). Dla porównania, w krajach takich jak Szwecja, Holandia i Dania 9 na 10 badanych używa Internetu. Z drugiej strony, polska Sieć rozwija się bardzo szybko - około miliona użytkowników rocznie.

Rosnący rynek Internetu w Polsce zachęca do inwestycji. Wydatki na reklamę w polskiej Sieci w 2010 roku wyniosły 1,65 mld zł. Z opracowań IAB Europe wynika, że pod względem dynamiki wzrostu stawia nas to na drugim miejscu w Europie, tuż za Hiszpanią. Swojej szansy w elektronicznym handlu szukają też rodzimi sprzedawcy. Obecnie gospodarka internetowa stanowi już 2,7% polskiego PKB - więcej niż sektor górniczy, do niedawno będący symbolem siły gospodarczej kraju.

Majowy raport "Polska internetowa" firmy doradczej Boston Consulting Group (BCG) podaje, że choć polscy inwestorzy niechętnie włączają się w internetyzację, konsumenci w naszym kraju należą do najaktywniejszych poszukiwaczy informacji i ofert w Sieci. Polscy internauci stają się także świadomi swoich praw, organizują wspólne akcje (m.in. słynny protest "nabici w mbank") i chętnie dzielą się online opiniami na temat produktów i usług.

Zwyczaje i trendy

Polscy użytkownicy bardzo chętnie korzystają z sieci społecznościowych. Choć Facebook zanotował w 2011 roku dynamiczny wzrost użytkowników, nie odbyło się to kosztem odpływu użytkowników z nk.pl (Naszej-Klasy). Co ciekawe, według badań PBI, struktura demograficzna użytkowników obu portali jest bardzo podobna. Nie sprawdza się więc opinia, że "na fejsie" znajdziemy młodszych, lepiej wykształconych i sytuowanych użytkowników z większych miast.

Słowem kluczem jest w tym roku fanpage, czyli profil marki lub instytucji na Facebooku. Liczbę takich stron, mających co najmniej 50 fanów, dr Dominik Batorski (ICM, Uniwersytet Warszawski) szacuje na przynajmniej 61 tys. Takich, które zostały polubione przez co najmniej 1500 osób i są prowadzone w języku polskim, jest zaś około 7500. Zdecydowanie najpopularniejszy polski fanpage - demotywatory.pl - miał w połowie października br. ponad 960 tys. fanów. Następne profile w rankingu mają ich wyraźnie mniej. Kocham spać! i Kuba Wojewódzki zgromadziły około 700 tys. zwolenników.

Coraz częściej korzystamy też z zakupów grupowych - serwisów z ofertami 80- lub nawet 90-procentowych rabatów na wybrane produkty, usługi czy wycieczki. Poza Grouponem działa już kilkadziesiąt takich stron, najczęściej oferujących "deale" dla większych miast o wartości do 150 zł.

Mówiąc o zwyczajach, warto wspomnieć o badaniu PBI/Gemius dotyczącym… obchodzenia świąt w Sieci. Pokazuje ono, że z okazji 1 listopada (Wszystkich Świętych) co trzeci internauta zapala wirtualne znicze, a co piąty szuka informacji o "przyszłym życiu" w ujęciu różnych religii i filozofii. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie internauci nie tylko kupują prezenty online, ale też szukają tekstów i melodii kolęd i wysyłają sobie życzenia w serwisach społecznościowych, przez e-mail lub komunikatory (Gadu-Gadu, Skype itp.).

Strony internetowe oglądane w Polsce

Na koniec 2010 roku 18,3 mln polskich internautów spędziło w sieci 1,2 mld godzin, wykonując w tym czasie 52,3 mld odsłon (źródło: Megapanel, PBI/Gemius).

Polscy internauci najchętniej zaglądają na witryny z kategorii: kultura i rozrywka, społeczności oraz wyszukiwarki i katalogi. W porównaniu z rokiem 2009 najwięcej użytkowników zyskały witryny z kategorii tematycznych: witryny firmowe, e-commerce oraz serwisy tematyczne: biznes, finanse, prawo. Nieznaczny spadek liczby odwiedzających zanotowała kategoria sport. Wzrost kategorii witryn firmowych wynika z faktu, że coraz więcej właścicieli firm wie, że powinni być obecni online. Na stronach internetowych coraz częściej organizuje się też konkursy, które "przytrzymują" użytkowników na dłużej.

W zestawieniu 20 największych witryn pod względem liczby użytkowników pojawiły się dwie nowe. Mocne wejście miał Facebook, który uplasował się w grudniu 2010 roku na pozycji 10. z wynikiem 9 582 619 RU (ang. real user). Z kolei Grupa Orange zajęła miejsce 18. (4 498 089 RU). To efekt rozbudowy witryny orange.pl o treści informacyjne i multimedialne obok dotychczasowych informacji o ofercie i usługach. Z TOP 20 witryn wg RU wypadły natomiast obecne tu na koniec 2009 roku grupy Spilgames i Pino.

Na pierwszych dziewięciu miejscach znajdują się te same witryny co przed rokiem. Nieznacznej zmianie uległa ich kolejność. Numer 1 i 2 to bez zmian odpowiednio Grupa Google (16 750 447 RU) oraz Grupa Onet (13 343 696 RU). Trzecie miejsce zajęła Grupa nk.pl (12 253 764 RU). Na koniec 2009 miejsce to należało do Grupy Allegro, która na koniec 2010 znalazła się na szóstym miejscu (11 622 009 RU). Wyprzedziły ją Grupa Wirtualna Polska (12 117 416 RU) oraz youtube.com (11 873 997 RU). Pozycję poprawiły także: Grupa Mozilla i Grupa Ringier Axel-Springer. Spadek pozycji zanotowały zaś gazeta.pl (z 6. na 7.), interia.pl (z 7. na 8.), Wikipedia (z 10. na 11.), GG Network (z 11. na 13.), Microsoft (z 12. na 14.), Infor (z 14. na 16.), Polskapresse (z 15. na 17.) oraz dobreprogramy.pl (z 18. na 20.). Bez zmian pozostała pozycja Grupy O2 i money.pl.

Zmiany nie są znaczące i mamy raczej do czynienia z "zabetonowaniem" polskiej sceny internetowej. Warto jednak odnotować, że zmniejsza się dystans reszty stawki do onet.pl.

Artykuł pochodzi z raportu specjalnego PC World "Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce". Wydanie można pobrać bezpłatnie ze strony pcworld.pl/internet.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: