Polski Internet ma 15 lat!

W minionym tygodniu świętowaliśmy 25 urodziny komputera PC - w tym przyszedł czas na kolejną ważną rocznicę. Dokładnie 15 lat temu - 17 sierpnia 1991 r. - z Polski za pośrednictwem połączenia TCP/IP wysłana została pierwsza wiadomość elektroniczna. Wydarzenie to uznawane jest za moment podłączenia naszego kraju do Internetu. Ową pierwszą, historyczną wiadomość wysłał Rafał Pietrak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaś jej odbiorcą był Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Polski Internet ma 15 lat!
Na początek garść szczegółów technicznych - pierwszym polskim komputerem podłączonym do Internetu był "pecet" pełniący funkcje routera z oprogramowaniem "ka9q" pod MS-DOS. Do wysłania wiadomości posłużyło łącze o "zawrotnej" przepustowości 9600 bps. Niestety, sama wiadomość się nie zachowała - najstarszym zachowanym polskim śladem w Internecie jest e-mail z Hamburga, będący odpowiedzią na list elektroniczny wysłany wcześniej z Polski (jest on datowany na 23 sierpnia 1991 r.). Podłączenie Polski do Sieci możliwe było dzięki dotacji w wysokości 1 mln starych zł. "Budżet przewidziany na zakup routera krajowego i tak wydawał się stawiać to wystąpienie na granicy akceptowalności KBN" - opowiadał Rafał Pietrak.

Fizycy z Hożej zarządzali później serwerem DNS w domenie ".pl". Powołano do tego wyspecjalizowaną komórkę, która przekształciła się w jednostkę badawczo-rozwojową KBN, a w końcu w 1993 r. w osobną firmę - NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). W sierpniu 1993 r. na Wydziale Fizyki UW został uruchomiony pierwszy polski serwer WWW. Prowadził go zespół: Marcin Gromisz, Wojtek Bogusz, Kacper Nowicki, Michał Jankowski. Archiwum tej strony jest dostępne pod adresem:http://www.fuw.edu.pl/~ajduk/indexold.html .

Polski Internet ma 15 lat!

Pierwsza polska strona WWW powstała w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1993 r.

W tym czasie Internet pozostawał dostępny wyłącznie dla niewielkiej grupy ludzi, głównie pracowników naukowych wyższych uczelni i mało kto zdawał sobie w ogóle sprawę z jego istnienia. "Ja i większość moich kolegów - informatyków - nie zauważała początków Internetu w Polsce jako zapowiedzi wielkiego zjawiska" - wspominał w rozmowie z PCWK Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

opowiada Paweł Wimmer, obecny redaktor PC World Komputera, twórca między innymi słynnego kursu HTML

Paweł Wimmer

Moje internetowe początki wiążą się z osobą niedoszłego prezydenta RP, czyli Stanisława Tymińskiego - dzięki temu wspominam go ciepło jako jednego z prekursorów Internetu w Polsce, a nie jako ekscentrycznego kandydata do roli zbawcy narodu. Gdzieś pod koniec 1994 czy na początku 1995 r. kupiłem sobie modem o oszałamiającej prędkości 2400 bps (dzisiaj moja 2-megabitowa Neostrada jest 800 razy szybsza), by móc łączyć się z BBS-ami, przede wszystkim z Maloką założoną właśnie przez Tymińskiego. W którymś momencie Maloka wprowadziła ciekawą usługę, właściwie swoisty bonus - raz na jakiś czas goście Maloki mogli się łączyć za jej pośrednictwem z Internetem - był to, o ile mnie skleroza wieku średniego nie myli, jakiś amerykański chat.

Dopiero w kwietniu 1996 r. pojawił się publiczny dostęp do Internetu poprzez numer TPSA, ale dodzwonienie się na sławny numer 0-202122 było prawdziwą sztuką - czasem trwało to i pół godziny, bo numer był notorycznie zajęty, ale ekstaza po usłyszeniu pi, pi, pi, piiiiiiiiii była niemal erotycznej natury - a koszt był wprost rujnujący, póki nie dorobiłem się stałego łącza w ramach SDI.

Co zabawne, jeszcze w pierwszej połowie lat 90. moja ówczesna redakcja, czyli PCkurier, korzystała intensywnie z płatnego serwisu CompuServe, skąd raz na jakiś czas nieznanymi mi drogami przychodziły elektroniczne paczki z newsami, które wykorzystywaliśmy intensywnie w serwisie informacyjnym pisma.

Gdy na horyzoncie pojawił się Internet i zaczęto o nim coraz głośniej mówić, głowiłem się stale, na jakiego diabła nam jakiś Internet, skoro CompuServe tak dobrze działa. No ale szybko zostałem wyprowadzony z błędu...

Aktualizacja: 17 sierpnia 2006 15:38

Artykuł został zaktualizowany o obszerną wideorozmowę z dr Maciejem Kozłowskim, dyrektorem NASK. Brał on udział praktycznie we wszystkich etapach wprowadzania Internetu w Polsce i specjalnie dla PCWK Online opowiada o tych wydarzeniach.