Polski MMS

Multimedialne wiadomości pojawią się w polskich telefonach już w czerwcu. To jeden z najwcześniejszych terminów w Europie.

Multimedialne wiadomości pojawią się w polskich telefonach już w czerwcu. To jeden z najwcześniejszych terminów w Europie.

Telefon firmy Sony Ericsson z obsługa MMS-ów.

Telefon firmy Sony Ericsson z obsługa MMS-ów.

Multimedialne wiadomości to niewątpliwy wstęp do telefonii trzeciej generacji. Choć na uruchomienie UMTS-u w Polsce trzeba będzie poczekać około dwóch lat, to MMS-y zawitają do nas, dosłownie w ciągu najbliższych dni. Okazuje się, że pod tym względem nasz kraj jest jednym z pierwszych w Europie.

Warto przypomnieć, czym są multimedialne wiadomości. Do tej pory pomiędzy krążą SMS-y, czyli tradycyjne wiadomości tekstowe, których długość nie może przekraczać 160 znaków. Utrudnia to przekazywanie informacji, szczególnie płatnych serwisów informacyjnych dotyczących aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie.

W MMS-ach tekst to tylko dodatek do wiadomości. Może ona zawierać zawierać zdjęcia, klipy wideo czy fragmenty muzyczne. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na wakacje. Gdy dojeżdżasz na miejsce, Twoim oczom ukazuje się przepiękny widok gór. Zamiast wysyłać pocztówkę, robisz zdjęcie aparatem cyfrowym podłączonym do telefonu komórkowego i podpisujesz je. Następnie tak przygotowaną wiadomość wysyłasz bardzo podobnie jak SMS. Jeżeli osoba, która ją odbierze, ma telefon komórkowy obsługujący multimedialne wiadomości, zobaczy zdjęcie z podpisem. Gdy odbiorca nie dysponuje odpowiednim telefonem, na ekranie pojawi się adres strony, z której możliwe będzie odczytanie wiadomości. Podobnie sytuacja będzie wyglądać, gdy wyślesz MMS pod adres e-mail.

Polacy nie gęsi

W Polsce po raz pierwszy publicznie przesłano wiadomość MMS na łódzkich targach Intertelecom na stoisku Ery GSM. Do tego celu wykorzystano telefon Ericsson T68 oraz w postaci przystawki do komórki. Każdy chętny mógł zrobić zdjęcie, a następnie przesłać je dalej. Plus GSM również ogłosił gotowość sieci do obsługi MMS-ów, jednak prezentacji nie było, gdyż ten operator związany jest bardzo ściśle z Nokią, która nie dysponowała wtedy poprawnie działającym egzemplarzem telefonu z funkcją MMS.

Jeżeli jesteś abonentem Ery bądź Plusa i dysponujesz telefonem Ericsson T68i (wersja T68m obsługuje MMS-y dopiero po wgraniu nowej wersji oprogramowania i nie dysponuje tak dużą pamięcią jak T68i), to z MMS-ów możesz teoretycznie korzystać już dziś.

W praktyce jednak dopiero trwają prace nad odpowiednim przygotowaniem sieci, dlatego operatorzy nie gwarantują jeszcze poprawnego działania nowej usługi i nie umieścili jej w cenniku. Ma się pojawić w ofercie Plusa pod koniec czerwca, w Erze dostępna będzie kilka tygodni później. Obecnie za MMS zapłacisz tyle, co za przesłanie danych przy użyciu GPRS-u, gdyż właśnie tą drogą podróżuje multimedialna wiadomość. Przewidywana cena MMS-u w Erze po oficjalnym wprowadzeniu wynosić będzie około 3 zł. Plus zapowiada niższe ceny.

Multimedialne wiadomości przesyłane przez użytkowników stanowić będą początkowo tylko część całego ruchu MMS. Największym zainteresowaniem powinny się cieszyć płatne serwisy multimedialne. Będą mogły zaoferować znacznie bogatsze możliwości niż obecne pakiety informacyjne oferowane w prenumeracie przez operatorów lub inne firmy.

Informacje finansowe

Obecnie zamówić można serwisy powiadamiające o aktualnych cenach akcji. Dostajesz wtedy mało czytelną wiadomość przepełnioną cyframi. W serwisie MMS-owym wszystkie informacje będą odpowiednio sformatowane, a określone fragmenty tekstu wyróżnione innym krojem czcionki. Dodatkowo do wiadomości dodany zostanie wykres przedstawiający np. zachowanie WIG.

Pogoda

Ponure tekstowe wiadomości pogodowe zostaną zastąpione znaną z telewizji mapą Polski z zaznaczonymi temperaturami i opadami. Mimo małych rozmiarów ekranu telefonu informacje tego typu powinny być czytelne.

Sport

Do tej pory otrzymywałeś suche wyniki meczy oraz informacje o wydarzeniach sportowych. Dzięki MMS-om relacja z meczu piłkarskiego zostanie wzbogacona np. o zdjęcie piłkarza, który właśnie strzela bramkę. Multimedialne wiadomości mogą również zawierać filmy w formacie MPEG4, np. kilkusekundowy klip przedstawiający zdobycie bramki. Problemy związane z prawami do pokazywania zdjęć i filmów z meczów Mistrzostw Świata spowodowały, że relacje z tej imprezy nie będą zbyt bogate we wstawki multimedialne.

Aktualne wydarzenia

Reporter jedzie w miejsce zdarzenia, robi zdjęcie i pisze artykuł. Następnie wysyła go do redakcji, która zamieszcza materiał na stronie internetowej, przygotowuje do następnego wydania gazety oraz odpowiednio modyfikuje, aby mógł być wysłany MMS-em.

W ten sposób już w kilka minut po zdarzeniu prenumeratorzy serwisu MMS otrzymują relację wzbogaconą o najświeższe zdjęcia. Czy to tylko marzenia lub odległa przyszłość? Okazuje się, że nie. Interia.pl jako pierwszy portal w Polsce oraz jeden z pierwszych w Europie już w kilka dni po komercyjnym wprowadzeniu MMS-ów udostępni serwis multimedialny. Wszelkie testy zostały już przeprowadzone i Interia czeka tylko na sygnał od operatorów.