Polski Pirelli

Kalendarz zaprojektowany przez Andrzeja Pągowskiego z ilustracjami Waldemara Świerzego i multimedialnym CD-ROM-em przygotowanym przez AMG.net jest dokonałym przykładem, jak z rzeczy czysto użytkowej zrobić dzieło sztuki.

Kalendarz zaprojektowany przez Andrzeja Pągowskiego z ilustracjami Waldemara Świerzego i multimedialnym CD-ROM-em przygotowanym przez AMG.net jest dokonałym przykładem, jak z rzeczy czysto użytkowej zrobić dzieło sztuki.

Kawałek kiełbasy za darmo to na szczęście model promocji, który odchodzi w przeszłość. Coraz więcej firm potrafi dostrzec sens bardziej złożonych i wyrafinowanych działań promocyjnych, które mimo że nie wiążą się w prosty sposób z ich profilem działalności, to doskonale budują ich wizerunek. Jest wśród nich Telekomunikacja Polska S.A. Na ten rok firma zamówiła kalendarz poświęcony sztuce, który sam w sobie staje się wydarzeniem artystycznym.

Polski Pirelli

Andrzej Wajda, Wojciech Has, Krzysztof Kieślowski

Polski Pirelli

Stanisław Bareja, Andrzej Munk, Sylwester Chęciński

Polski Pirelli

Jerzy Hoffman, Juliusz Machulski, Jerzy Kawalerowicz

Polski Pirelli

Krzysztof Zanussi, Marek Piwowski, Jerzy Antczak

- Tytuł mecenasa kultury zobowiązuje - mówi znany grafik, wybitny plakacista, Andrzej Pągowski. - Dlatego nie trzeba było długo przekonywać szefów firmy do pomysłu na kalendarz poświęcony największym reżyserom polskiego kina.

Polski Pirelli

Strona otwierająca lipiec w kalendarzu książkowym

Agencja reklamowa Andrzeja Pągowskiego, Studio P, po raz pierwszy przygotowała kalendarz dla Telekomunikacji na rok 2000. Był zatytułowany "Portfolio 2000" i przedstawiał prace 12 uznanych polskich plakacistów, m.in. twórców polskiej szkoły plakatu: Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego. "Filmowe życie" w swojej formie jest kontynuacją tamtego pomysłu: stanowi rodzaj albumu, w którym każdy miesiąc otwiera portret reżysera - "patrona" miesiąca i kolaż ze zdjęć filmowych, kolejne zaś tygodnie miesiąca są ilustrowane fotosami z jego filmów. Kalendarz - tak jak przed rokiem "Portfolio" - ma swoją część multimedialną: CD-ROM przygotowany przez łódzką firmę AMG.net.

Strony z plakatami Andrzeja Pągowskiego w "Portfolio 2000"
Polski Pirelli

Plansza styczniowa w wersji ściennej

To, co sprawia, że "Filmowe życie" jest kalendarzem wyjątkowym, to dadanie do funkcji czysto użytkowych elementu artyzmu. Staranny i przejrzysty projekt graficzny, pieczołowita reprodukcja niekiedy bardzo zniszczonych fotosów, zastosowanie detali zdobniczych odnoszących się do tematyki filmowej to tylko niektóre z nich. Artystyczną rangę tej pozycji podnoszą niepowtarzalne portrety wszystkich 12 reżyserów namalowane przez Waldemara Świerzego. - Świerzy namalował 12 portretów w 12 dni. I są to rzeczy wyjątkowe - twierdzi Pągowski. - Dzisiaj w Polsce jedynie on potrafi namalować potrety mające jakieś przesłanie, które mówią coś o portretowanym. W dużej mierze właśnie dzięki nim kalendarz staje się albumem i ma szanse żyć dłużej niż do 31 grudnia, jak zresztą sugerują na obwolucie jego twórcy: "Proponujemy, aby przed rozpoczęciem użytkowania niniejszego kalendarza zdjąć obwolutę, a po zakończeniu tego pamiętnego roku, kiedy Państwa kalendarz zapełni się notatkami, ważnymi telefonami, datami spotkań itp., ponownie umieścić go w niezniszczonej obwolucie i wstawić na półkę pomiędzy inne wydawnictwa o sztuce.