Polski bank wprowadza bankomaty biometryczne

Aby pobrać gotówkę z bankomatu nie będzie trzeba wstukiwać PIN-u, wystarczy odcisk palca. To nie science-fiction! Bank Polskiej Spółdzielczości jako pierwszy w Polsce wprowadza bankomaty z technologią biometryczną.

Bank Polskiej Spółdzielczości jako pierwszy w Polsce udostępni swoim klientom bankomat biometryczny. Autoryzacja transakcji nie odbywa się przez dobrze znane wpisanie kilkucyfrowego PIN-u, ale przez przytknięcie palca do czytnika. Weryfikacja użytkownika odbędzie się na podstawie analizy wzoru naczyń krwionośnych z wprowadzonym wcześniej wzorem.

Technologia biometryczna oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo: przestępcy potrafią ukraść PIN (np. filmując wprowadzane na klawiaturze dane) lub skopiować zwykłą kartę. W nowej technologii do pobrania pieniędzy potrzebna jest fizyczna obecność właściciela konta.

Zobacz również:

  • Jak działa czytnik linii papilarnych pod ekranem?

Testy technologii przeprowadzał też Bank Spółdzielczy w Sanoku, nie wiadomo jednak czy bank wprowadzi go do użytku. Do wprowadzenia bankomatów biometrycznych będzie się również szykował BZ WBK.

Nowa technologia cieszy się powodzeniem w Japonii: co trzeci ze 150 tys. bankomatów jest wyposażony w czytnik linii papilarnych.