Polski eBay pokazuje pazury

Nowy eBay ma być już kompletnym, dobrym eBay'em na poziomie, z pełnią możliwości zachodnich odpowiedników. Użytkownicy na forum już podsuwają sobie linki do nowych stron eBay.pl, gdzie znajdziemy m.in. program dla SuperSprzedawców czy Sklepy. Podobno w obydwie strony ma też działać PayPal. Czy po roku wegetacji możemy spodziewać się prawdziwego trzęsienia ziemi na rodzimym rynku serwisów aukcyjnych? Dla Amerykanów niezmiennie wysoka pozycja Allegro musi być solą w oku.

Polski eBay pokazuje pazury

W ciągu ostatniego roku na polskiej witrynie eBay odbywało się średnio 46 tysięcy aukcji dziennie. Na Allegro prawie milion. Mocno okrojona wersja amerykańskiego eBay była rozczarowaniem dla wielu osób, które spodziewały się, że Allegro, które wciąż kontroluje około 80% rynku aukcji internetowych w Polsce, wreszcie zyska godnego przeciwnika. Zapowiadane zerowe prowizje wzmacniały oczekiwania Polaków, którzy narzekają na wysokie opłaty pobierane przez poznańską platformę. Podstawowa wersja serwisu zaprezentowana prawie rok temu rozczarowała wielu.

Na 16 marca polski oddział eBay zapowiedział spotkanie prasowe. Jan Stożek z agencji PR Sigma, który pełni rolę rzecznika polskiego oddziału eBay, nie chciał powiedzieć, jakie zmiany zostaną wprowadzone na polską witrynę. - Zmieni się bardzo dużo - powiedział tylko.

Choć eBay wystartował w Singapurze czy na Filipinach wcześniej niż w Polsce, to jednak właśnie u nas w pierwszej kolejności zostanie zaoferowana pełna lub prawie pełna jego wersja.

Już 8 marca witryna witała niektórych użytkowników na "nowej i ulepszonej stronie serwisu eBay.pl". W wersji polskiej jest już dostępny my.ebay, który umożliwia śledzenie i zarządzanie wszystkimi działaniami związanymi z kupowaniem, sprzedawaniem i wysyłaniem wiadomości, a także dostęp do informacji o koncie i preferencjach z jednego miejsca.

Ruszyć ma też program SuperSprzedawca. Aby na takie miano zasłużyć, trzeba być aktywnym sprzedającym przez co najmniej 90 dni, utrzymać w tym czasie aktywność na poziomie co najmniej 4 aukcji miesięcznie, uzyskać minimum 100 opinii, przy czym opinie pozytywne powinny stanowić 98% i utrzymać w okresie 90 dni średnią obrotów na poziomie 1000 USD.

Pod adresem stores.ebay.pl pojawiły się pierwsze większe sklepy. Jak się dowiedzieliśmy, kilkadziesiąt osób, które w ostatnim czasie dużo sprzedawały, zostały w ostatni piątek zaproszone do testów i stworzenia sklepu w obrębie platformy eBay. Na razie można podglądnąć testową i niepełną ich wersję. Finalna ma być dostępna po 30 marca.

Last but not least: według Jerzego Krupskiego, który sprzedaje na eBay znaczki i otrzymał zaproszenie do testów nowej platformy, polscy użytkownicy mogą też oczekiwać wprowadzenia pełnej wersji programu PayPal. Do tej pory możliwy był zakup przedmiotów za granicą przez polskich użytkowników. Obecnie na konto PayPal będą też mogli wpłacać środki zagraniczni kupujący.

O skali zmian daje pojęcie mapa nowego serwisu, którą można podejrzeć pod adresem pages.ebay.pl/sitemap. Choć wciąż uboższy od amerykańskiego, polski eBay po roku wykona prawdziwy skok jakościowy. Od momentu startu eBay zdążył wprowadzić możliwość płacenia za produkty kupione za granicą za pomocą programu PayPal (w czerwcu) oraz konieczność weryfikacji tożsamości sprzedawców (we wrześniu). Ten ostatni wymóg został wprowadzony zdecydowanie zbyt późno, gdy spora część użytkowników zdążyła już zniechęcić się do odwiedzin w serwisie.

Ewidentnie amerykańska witryna zdecydowała się zawalczyć o polski rynek, na którym wciąż, po roku działalności, jest graczem, który nie stanowi zagrożenia nie tylko dla Allegro, ale i dla Świstaka, a porównywać się może z wynikami Aukcje24.pl czy Kiermasz.pl.

Rzecznik Allegro, Bartek Szambelan odmawia jakichkolwiek komentarzy.

Rafał Agnieszczak, rzecznik serwisu Świstak.pl, bynajmniej nie okazuje tremy: - Zapowiadana nowa wersja eBay.pl będzie prawdopodobnie rozbudowaniem strony o funkcjonalności znane z eBay.com. Z naszego punktu widzenia niewiele to zmienia. Dla użytkowników też nie będzie to prawdopodobnie duży skok jakościowy - na lepszą opinię trzeba pracować przez długie miesiące.

Świstak, jakkolwiek mały wydaje się w porównaniu do światowego giganta, w Polsce ma lepsze wyniki niż polska witryna eBay. - Świstak ma w chwili obecnej ma prawie 150 tys. aukcji czyli prawie trzy razy więcej niż polski eBay. Biorąc pod uwagę historię poczynań Amerykanów na naszym rynku, trudno podejrzewać, aby na tym polu zaszły znaczące zmiany w dającej się przewidzieć przyszłości - mówi Agnieszczak.

Gil Penchina, menedżer eBay na Europę Południową, który kieruje ekspansją spółki na rynki Europy Południowo-Wschodniej wstrzymuje się od komentarzy do 16 marca.

***

wywiad z Przemysławem Plutą oraz Gilem Penchiną: "eBay: Jesteśmy tu nie na pół roku"

"Historia pewnego oszustwa czyli o procedurach"