Polski maturzysta najlepszym informatykiem

Filip Wolski, tegoroczny absolwent III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, zdobył pierwsze miejsce i złoty medal w zawodach XVIII Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej w Meksyku.

Polski maturzysta najlepszym informatykiem

Od lewej: Michał Pilipczuk, Filip Wolski z meksykańską opiekunka drużyny na rękach, Jakub Kallas, Marcin Andrychowicz i dr Krzysztof Stencel - lider drużyny

Pozostali nasi reprezentanci również zdobyli medale. Złote przyznano Jakubowi Kallasowi z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni i Marcinowi Andrychowiczowi z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Srebrny medal zdobył Michał Pilipczuk z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Opiekunem Filipa i Jakuba jest Ryszard Szubartowski, nauczyciel w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

W zawodach brało udział 80 reprezentacji narodowych z całego świata, z których każda była złożona z czterech uczniów szkół średnich. Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych (w Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna). Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków.

Zdobyty przez Filipa Wolskiego medal to czwarty złoty krążek wywalczony przez niego na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej.

Tegoroczny udział Polaków jest najlepszy w historii ich startów w imprezie. W 1997 roku Piotr Zieliński był trzeci, w 2002 roku Paweł Parys drugi, a Bartosz Romański czwarty w roku 2004. Lepszy od Polaków wynik medalowy uzyskali jedynie Chińczycy (4 złote medale). Polska pokonała m.in. Rosję, USA, Koreę Południową.

W ubiegłym roku międzynarodowe zawody odbyły się w Nowym Sączu. Medale zdobyli Filip Wolski(złoty), Adam Gawarkiewicz (srebrny), Tomasz Kulczyński (srebrny), Daniel Czajka (brązowy).

W tym roku międzynarodowe sukcesy polskich informatyków to także zwycięstwo Tomka Czajki w konkursie programistycznym Google Code Jam Europe. W finałach wzięło udział 50 uczestników, w tym 12 z Polski. Drugie i trzecie miejsce w tym konkursie zajęli Rosjanie, czwarte - Paweł Parys, piąte - Eryk Kopczyński. Indywidualne (Tomasz Kulczyński) i zespołowe zwycięstwo w Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej.

Ponadto na liście dokonań znajduje się także zwycięstwo Filipa Wolskiego w Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Informatycznej, a także potrójne zwycięstwo w konkursie Imagine Cup, organizowanym przez Microsoft, w dziedzinie "Algorytmy". Dwa pierwsze miejsca w finałach, które odbyły się w sierpniu w Indiach, zdobyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Mikulski i Przemysław Dębiak, a trzecie student Politechniki Poznańskiej - Tomasz Błajek. Do sukcesów należy także Wicemistrzostwo świata w programowaniu zespołowym drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak i Paweł Walter.