Polski rynek IT: małe firmy handlowe zostaną "pożarte"

Według Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych na polskim rynku IT jest miejsce dla, co najwyżej, trzech, czterech dużych ogólnopolskich sieci handlowych.

Polski rynek IT warty jest ponad 24 miliardy zł i jest na nim miejsce najwyżej dla 3-4 sieci handlowych - wynika z raportu Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych (wraz z czterema liderami, firmami Komputronik, Vobis Digital i Sferis mamy do czynienia w sumie z dziesięcioma dużymi podmiotami z tego sektora).

Obecny rok jest pierwszym, w którym obserwujemy drastyczne zmniejszenie podmiotów gospodarczych należących do tego rynku. Michał Mazepa z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych podkreśla, iż kluczowy wpływ mają na to konsolidacje takie jak połączenie Komputronika z Karen Notebook, czy też zapowiadana fuzja spółki Action (właściciel sieci Sferis) z firmą PC Faktory (produkuje komputery stacjonarne) i Vobisem.

Co z małymi lokalnymi sieciami?

Zdaniem Michała Mazepa jedyną szansą dla małych lokalnych sieci jest przyłączenie do jednego z gigantów rynku, którzy stawiają na rozwój sieci partnerskich w małych miastach.

"Może wiąże się to z częściowym ubezwłasnowolnieniem i działaniem według określonych zasad, ale w dłuższej perspektywie zapewni stabilny i stały zysk" - tłumaczy Michał Mazepa.

Warto na koniec dodać, iż według przewidywać ekspertów, wartość polskiego rynku IT wzrośnie w tym roku o 14-16 procent.

Źródło: Gazeta Prawna