Polski rynek IT: tego jeszcze nie było

Po raz pierwszy w 20-letniej historii polski rynek IT zamknie miniony rok spadkiem! W 2010 r. jego wartość wzrośnie o 3%, ale nie wrócimy jeszcze do rekordowych poziomów z 2008 r.

Szacunki dotyczące polskiego rynku IT IDC Polska opiera na podsumowanych już trzech kwartałach roku 2009. Rynek IT zamknie rok ubiegły spadkiem wartości o ok. 10%. Jego wartość wyniesie 10,3 mld USD (11,4 mld USD rok wcześniej). IDC Polska liczy wartość rynku w dolarze według średniorocznego kursu Narodowego Banku Polskiego. Spadek liczony w złotówkach byłby trochę mniejszy, ponieważ polska waluta w ciągu minionego roku straciła na wartości w porównaniu z rokiem 2008 o ok. 30% (licząc wg średniego, rocznego kursu NBP).

Od początku największym segmentem polskiego rynku IT jest sprzęt i to jego sprzedaż w roku 2009 najbardziej ucierpiała. Prognozowany spadek rok do roku wyniesie ok. 19%, czyli aż o 1,3 mld USD! To dużo, gdyż w 2008 r. udział sprzętu w całości polskiego rynku IT wyniósł aż 61%! W minionym roku, boleśnie dla wielu firm, spadła sprzedaż we wszystkich głównych kategoriach - komputerach osobistych, serwerach, urządzeniach sieciowych. Dramatyczny był zwłaszcza I kwartał, choć III kwartał producenci uznali już za rewelacyjny, przynajmniej jak na ten rok.

Jak wygląda sytuacja w segmencie oprogramowania i usług oraz jakie są prognozy IDC Poland dla całego polskiego rynku IT na rok 2010? - czytaj w serwisie Computerworld.pl