Polski rynek PC się kurczy

W okresie kwiecień-czerwiec 2009 dostawy komputerów osobistych były mniejsze o 9,8% niż przed rokiem - podaje IDC. Mniejsza sprzedaż to efekt znaczącego obniżenia popytu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz wstrzymania inwestycji w sprzęt komputerowy przez firmy.

IDC podaje, że region CEE w II kw. zanotował kolejny spadek, tym razem o niemal 40 proc. Z kolei rynki na Bliskim Wschodzie i w Afryce (MEA) zakończyły kwartał wzrostem o prawie 4%. Europa Zachodnia pozostaje pod kreską, choć spadek wyniósł 2,5%, mniej niż oczekiwali analitycy. Tutaj spadek hamuje popyt na mini notebooki (netbooki).

IDC wylicza ponadto, że rynki wchodzące w skład regionu CEMA czyli Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA) zanotowały w II kw. spadek o 21,7%. Analitycy IDC w krótkim okresie nie przewidują odwrócenia trendu i dalsze spadki na rynkach CEE. Sprzedaż notebooków w CEMA obniżyła się o 10,6%, a komputerów stacjonarnych nawet o 31%. IDC uważa, że pierwszych oznak odbicia będzie można wypatrywać nie wcześniej niż w drugiej połowie 2010 r.

Netbooki na ratunek

Dynamika segmentu komputerów przenośnych w II kw. w znacznym stopniu zależała od segmentu konsumenckiego, w szczególności w Europie Zachodniej, w którym popyt przesunął się w stronę tańszych modeli mini notebooków, dzięki czemu wzrost w tym segmencie w Europie Zachodniej sięgnął aż 32,9% w II kw.

Więcej na Computerworld.pl.