Polski rząd walczy z piratami

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zdecydował się wydać zdecydowaną walkę piratom - poinformowała PAP. Sposobami na poradzenie sobie z producentami i dystrybutorami nielegalnych płyt, wydawnictw i oprogramowania mają być m.in. uszczelnienie granic, znowelizowanie Prawa autorskiego i akcja edukacyjna skierowana do młodzieży.

Rząd przyjął program zwalczania piractwa oraz raport nt. przestrzegania Prawa autorskiego i praw pokrewnych.

"Sytuację można najprościej wyrazić dwoma cyframi: ponad 45 proc. płyt CD na naszym rynku to płyty nielegalnie wydane, nielegalnie sprzedawane. Jeszcze gorzej rzecz wygląda w odniesieniu do programów komputerowych" powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister kultury Waldemar Dąbrowski.

Minister kultury zapowiedział, że w ramach walki z piratami zintensyfikowane zostaną działania prewencyjne policji - nasilone mają zostać m.in. kontrole "pirackich zagłębi", czyli przede wszystkim osławionego Stadionu X-lecia. PAP informuje, że w konferencji prasowej wzięli również artyści - m.in. Ewa Bem i Edyta Geppert. Ich zdaniem, największy efekt mogą przynieść akcje uświadamiające ludziom, że kupowanie pirackich płyt oznacza zgodę na kradzież.


Zobacz również