Polskie eksperymenty na Chińskiej Stacji Kosmicznej

Na budowanej właśnie przez Chiny stacji kosmicznej – Tiangong, będą prowadzone eksperymenty. Polski projekt i nasi naukowcy również w tym partycypują.

Źródło: SciNews/Youtube

W tym roku do wyścigu kosmicznego niespodziewanie dołączyły Chiny i zaczęły stanowić poważne zagrożenie dla dotychczasowej hegemonii amerykańsko-rosyjskiej. Obecnie trwają zaawansowane prace nad budową chińskiej stacji kosmicznej o nazwie Tiangong, a do sieci systematycznie trafiają materiały z kolejnych etapów przedsięwzięcia, jak niezwykłe nagranie z montażu robotycznego ramienia.

Chiny planują, aby stacja stała się swego rodzaju ośrodkiem badawczym i już teraz Chińska Agencja Kosmiczna (CMSA) wstępnie zatwierdziła około 1000 projektów naukowych (kilka już rozpoczęto), a następne czekają w kolejce. Część z tych już planowanych przedsięwzięć uwzględnia stricte tematyczne zagadnienia, jak badanie i poszukiwanie czarnej materii, czy analiza fal grawitacyjnych, a grono z nich jest pozornie niezwiązane z kosmosem. Do tej drugiej grupy można zaliczyć np. badania rozwoju nowotworów oraz funkcjonowania bakterii chorobotwórczych.

Zobacz również:

  • Chińska sztuczna inteligencja. Ją także obejmuje cenzura
  • Miliarder zapłacił SpaceX. Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny jeszcze w tym roku

Polscy naukowcy na chińskiej stacji kosmicznej

chiny, stacja kosmiczna, chińska stacja kosmiczna, chińska agencja kosmiczna, polska, polscy naukowcy, naukowcy z polski, stacja kosmiczna, tiangong, agnieszka pollo, robotyczne ramię , iss, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, badania, grawitacja, moduł, budowa stacji kosmiczna, agencja kosmiczna, astronauci, misja kosmiczna, nauka, kosmiczny spacer,

Źródło: YouTube/CGTN

Chociaż większość eksperymentów planowanych dla Tiangong będzie obejmować chińskich naukowców, Chiny twierdzą, że ich stacja kosmiczna będzie otwarta na współpracę ze wszystkimi krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Co ciekawe, również polscy naukowcy będą prowadzić badania na chińskiej stacji kosmicznej, a do jednej z grup należy Agnieszka Pollo, astrofizyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Jej zespół już uzyskał zatwierdzenie Chińskiej Agencji Kosmicznej i po ukończeniu stacji wyśle na Tiangong eksperyment badający rozbłyski promieniowania gamma.

Warto uwzględnić, iż do tej pory jedyne możliwości badań w kosmosie dawała ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna), jednak jej obszar jest ograniczony, a chętnych wielu.

Potrzebujemy więcej stacji kosmicznych, bo jedna stacja kosmiczna to zdecydowanie za mało - Agnieszka Pollo

Zakończenie prac oraz ukończenie Tiangong (Niebiańskiego pałacu) planowane jest na koniec 2022 roku, a podług szybkich prac (w kwietniu uruchomiono pierwszy moduł, a w maju wysłano trzech astronautów) wydaje się to bardziej, niż prawdopodobne.