Polskie pingwiny mają się dobrze

Polski Linux, polska dystrybucja... Z przeprowadzonej ostatnio na łamach PC World Online ankiety jasno wynikło, że "cudze chwalimy, swego nie znamy". Owszem, niektórzy mieli kontakt z Auroksem czy PLD, ale z reguły na pobieżnej znajomości jednej z tych dystrybucji się kończy. A gdzie Pingwinek czy KateOS? Czyżby były to dystrybucje, którymi nie wolno nam się chwalić? Postanowiliśmy przyjrzeć się wszystkim dostępnym - i choć odrobinę znanym - polskim dystrybucjom Linuksa, aby wybrać tę jedyną, najlepszą dla początkującego użytkownika.

Jak dowodzą wyniki sondy przeprowadzonej na IDG.pl, z polskich dystrybucji początkującym polecilibyśmy albo Auroksa, albo coś z triady PLD/Linux-EduCD/Pingwinek. Postanowiłem obejrzeć wszystkie te dystrybucje i wybrać tę, która moim zdaniem najlepiej nadaje się dla początkującego użytkownika alternatywy dla Windows. Wyniki sondy obok, a mój przegląd polskich dystrybucji - poniżej.

Aurox Live

Polskie dystrybucje Linuksa

Polskie dystrybucje Linuksa

Przegląd zacząłem od naszego Linuksa eksportowego, czyli od Auroksa. Tę dystrybucję znam od dawna, mniej więcej od czasów wersji 8.x (która, notabene, była wersją pierwszą). Niektóre z edycji poznałem także od środka i muszę powiedzieć, że było z nimi bardzo różnie: widać było, że twórcy się starają, ale że brakuje im czasu na dopieszczenie wszystkich szczegółów - pojawiały się już problemy z dźwiękiem, z MPlayerem, z kompilatorem... Tymczasem hasło "Najpopularniejszy polski Linux" powinno do czegoś zobowiązywać.

Warto wiedzieć, że na bazie Auroksa Live stworzono kilka bardzo rozmaitych bootowalnych dystrybucji. Z dwóch najbardziej znanych należy wymienić Hakin9 Live oraz PHP Solutions Live. Pierwsza z nich miała służyć wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem systemów komputerowych, ale ostatnio wydaje się być dość powoli rozwijana (zniknęła większość niezbędnych narzędzi). Druga - czyli PHP Solutions Live - skierowana była do użytkowników zainteresowanych nauką PHP (język programowania wykorzystywany m.in. do tworzenia stron WWW); wygląda jednak na to, że jej rozwój zastygł.

Aurox Live CD KDE Edition with...

Aurox Live CD KDE Edition with...

Choć nie przepadam za dystrybucjami uruchamianymi z płyty CD - po co na świecie miliony dystrybucji live? - postanowiłem zacząć od Aurox Live 10.2. Wydawało mi się, że zaraz na wstępie zostanę zachęcony, a tutaj... zdziwiłem się, bo zostałem powitany napisem "Aurox Live CD KDE Edition with games". Spodziewałem się raczej czegoś w bliższym memu sercu języku.

W trakcie uruchamiania pojawia się co prawda możliwość wyboru języka, ale angielskie napisy ciągle dominują. Kiedy system wreszcie wystartował i pojawiła się tapeta z żubrem oraz napisem "Better Hardware Support", ale bez jednego choćby słowa wprowadzenia, uznałem, że młodsi albo słabiej znający język angielski użytkownicy poczują się zagubieni.

Pulpit Auroksa Live

Pulpit Auroksa Live

Postanowiłem dać Auroksowi Live ostatnią szansę i kliknąłem jeszcze "Zainstaluj AuroxLive". Momentalnie powalił mnie na kolana komunikat "Czy chcesz uruchomić program QtParted który pomoże ci ustawić partycję.Będzie wymagane ponowne uruchomienie. Uwaga wszystkie partycję zostaną odmontowane !!!". Polska język, trudna język. Daję sobie spokój z Auroksem Live...


Zobacz również