Polskie serwery posłużą szwajcarskim naukowcom

Polski producent serwerów, firma ACTION S.A., sfinalizowała kolejne rekordowe wdrożenie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Do Szwajcarii powędrowało 1221 urządzeń polskiej produkcji. W sumie CERN korzysta z ponad 2 tys. polskich serwerów.

Firma dostarczyła już 2353 serwerów Actina Solar. Urządzenia liczą w sumie 4428 procesorów, posiadających 22 364 rdzeni obliczeniowych.

Teoretyczna moc obliczeniowa dostarczonych do CERN maszyn wynosi ponad 210 teraflopsów(liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Oznacza to, że superkomputer o takiej mocy byłby w stanie przeprowadzić 210 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Jako ciekawostkę można podać fakt,że wszyscy mieszkańcy Ziemi musieliby poświęcić na dokonanie tych obliczeń około 4200 lat.

Gdyby ustawić je jeden za drugim, dostarczone do CERN serwery Actina Solar miałyby długość 1,7 kilometra i równałyby się pod tym względem z Mostem Solidarności w Płocku - największym i najdłuższym mostem w naszym kraju.

Niedawno światowe media obiegła informacja o kolejnym wielkim sukcesie naukowców z CERN. Przeprowadzili oni eksperymenty, których wyniki sugerują, że bozon Higgsa, zwany także "boską cząstką", istnieje. Cieszy fakt, że polskie urządzenia umożliwiają realizacji takich przedsięwzięć...