Polskie serwery w Wielkim Zderzaczu Hadronów

Firma Action poinformowała o dostarczeniu serwerów rodzimej produkcji do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. Urządzenia te będą pracowały przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

W sumie CERN skorzysta z 1132 serwerów rodzimej produkcji. Są nimi 952 serwery obliczeniowe Actina Solar 820 S4 oraz 180 serwerów 240 S4. Maszyny będą odpowiadały za zapisywanie oraz analizę danych zebranych po zderzeniach cząsteczek w Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang. Large Hadron Collider).

Sprzęt dostarczany był do Genewy przez osiem miesięcy. Jego całkowita waga to 21 ton. Serwery posiadają teoretyczną wydajność na poziomie 75 teraflopsów (bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) i mogą pomieścić prawie dziewięć milionów gigabajtów danych (8640TB). Tym samym są one mocniejsze niż najbardziej wydajny polski superkomputer, a ich dostawa jest największą operacją tego typu przeprowadzoną przez firmę z naszego kraju.

Zobacz również:

  • Przywileje dla zaszczepionych – nowe przepisy [Aktualizacja 27.07.2021r]

Analizowanie wyników zderzeń protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów być może pozwoli naukowcom potwierdzić istnienie tzw. cząstki Higgsa, cząstek supersymetrycznych czy dodatkowych wymiarów przestrzennych. Największa maszyna zbudowana przez człowieka wywołuje zjawiska, których obserwacja związana jest z badaniem nawet kilku petabajtów danych wygenerowanych w ciągu sekundy pracy Zderzacza.

Całkowita wartość dostarczonych serwerów to niecałe czternaście milionów złotych.

Komentarz Edwarda Wojtysiaka - wiceprezesa zarządu firmy Action

Urządzenia dostarczane do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych poddawane są bardzo rygorystycznym testom. Cieszymy się, że serwery Actina Solar sprostały wymaganiom stawianym im przez specjalistów z CERN i przyczynią się do pomnażania dorobku naukowego Europy. Serwery Actina Solar to kolejny polski akcent w CERN. W Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych pracuje obecnie około 200 Polaków - wybitnych naukowców i specjalistów. Teraz nasz kraj reprezentować będą także przez polskie rozwiązania serwerowe.