Polskie sukcesy i porażki IT w ostatnich latach

Polska może się pochwalić rozwiązaniami, które cenione są na całym świecie. Najświeższym jest tutaj z pewnością gra Wiedźmin 3: Dziki Gon, która zdobyła serca milionów graczy.


Polska postrzegana jest jako kraj, którego obywatele znani są z narzekania na wszystko. Jeżeli chodzi o rynek nowoczesnych technologii mamy się jednak w kilku dziedzinach naprawdę czym pochwalić. Oto kilka przykładów z ostatniego roku-dwóch potwierdzających, że tak faktycznie jest. Aby jednak nie popadać w samozachwyt dodałem też przykład kompromitującej nieudolności naszego państwa oraz przykład wywołujący uśmiech politowania...

Tech-sukcesy

Łaziki marsjańskie

Zacznę od łazików marsjańskich, w budowie których polscy studenci są rewelacyjni. Można uznać, że w ostatnich latach wręcz zdominowali prestiżowy turniej University Rover Challenge w USA. O tym, że w słowach tych nie ma przesady świadczyć mogą najnowsze ich osiągnięcia.

W zakończonej właśnie kolejnej edycji wspomnianego turnieju zmierzyły się 44 drużyny z ośmiu krajów, natomiast do finału dotarły 23. Podczas trzydniowej rywalizacji na pustyni w Utah skonstruowane łaziki musiały poradzić sobie z różnymi zadaniami, takimi jak np. przewiezienie próbki ziemi, czy pokonanie bardzo trudnej ze względu na ukształtowanie terenu trasy. W sumie do zdobycia było 500 punktów. Miłe dla naszego oka podium przedstawia się następująco:

- I miejsce zdobyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej (460 punktów)

- II miejsce zdobyła drużyna BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University (89 punktów mniej)

- III miejsce zdobyła drużyna Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (364 punkty)

To jednak nie wszystko:

- czwarte miejsce wywalczył łazik next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej, którzy trzy razy wygrali URC (tym razem uzyskali 344 punkty)

- ósme miejsce wywalczył zespół z Politechniki Warszawskiej