Polskie szyfry w NATO?

Zespół kryptologów Urzędu Ochrony Państwa opracował nowatorski system szyfrowania poczty elektronicznej. Zainteresowanie nowym systemem wyraziły już władze NATO.

Urząd Ochrony Państwa poinformował o opracowaniu przez zespół swoich szyfrologów nowatorskiego systemu kryptograficznego do zabezpieczania poufności korespondencji elektronicznej. Rozwiązanie wykorzystuje klasyczny już model szyfrowania informacji za pomocą pary kluczy, jednak realizacja algorytmów szyfrujących jest w pełni sprzętowa. Wszystkie operacje kodowania i odszyfrowywania treści przesyłki elektronicznej odbywają się poza systemem operacyjnym. Zajmuje się tym specjalny procesor.

Jak utrzymuje UOP, opracowanym przez polskich specjalistów systemem bardzo poważnie zainteresowane jest kierownictwo NATO. Sojusz przygotowuje się obecnie do wdrożenia nowych systemów, ujednolicających i podnoszących poziom zabezpieczeń wewnętrznej komunikacji elektronicznej. Przedstawiciele NATO nie potwierdzają doniesień Urzędu Ochrony Państwa.


Zobacz również